Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’de ’Etik Liderlik’ Semineri Yapıldı

Giriş Tarihi: 21.2.2015 15:58
Kayseri’de ’Etik Liderlik’ Semineri Yapıldı
Valiliği ev sahipliğinde ’Etik Liderlik’ semineri yapıldı.
Yapılan seminere, Vali Orhan Düzgün, Başbakanlık Kamu Görevlileri Etik Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sedat Murat, Kayseri, Kırşehir, Nevşehir, Yozgat, Sivas ve Malatya ilinde görev yapan ilçe kaymakam ve belediye başkanları katıldı. Seminerin açılış konuşmasını yapan Vali Orhan Düzgün, "Bu seminerin Kayseri’de yapılmasından büyük memnuniyet duyduk. Tabi kamu yöneticilerinin görevlerini yerine getirirken davranışlarıyla, kararlılığıyla, vermiş oldukları kararlarla ve etik kurallarına göre davranmaları son derece önemli. Tabi bazı kanunla düzenlenemeyen hükümlerin insanların davranış kalıplarının içerisine yerleştirilmesi, belediye başkanlarından kaymakamlara, valilerden kamu görevlilerine kadar bu kararlılığını yerine getirirken, kendilerine, yakınlarına, arkadaşlarına yada bir şekilde ilişki içerisinde bulundukları kişilere karşı özel bir ayrımcılık tanınmaması amacıyla getirilen kuralları bir bütün olarak isimlendirebiliriz" diye konuştu.
Düzgün ayrıca, "Aslanda ahlakla etik arasında çok önemli bir fark olmamakla beraber, uygulamaya yönelik olduğunu ifade edebiliriz. Aslında etik kuralları bizim geçmişimizden, milli kültürümüzden, inancımızdan kaynaklı olarak söyleyebileceğimiz kuralların belki günümüzde giderek kaybolması sonucu ortaya çıkan bazı kuralların hatırlatılması bu konudaki duyarlılığın arttırılması olduğunu söyleyebiliriz. Cumhuriyetimizin kuruluşundan itibaren günümüze kadar geçen süre içerisinde tabi pek çok husus da bu kurallara uyulduğu, zaman zamanda aksaklıklar yaşandığını söyleyebiliriz" şeklinde konuştu.
Başbakanlık Kamu Görevlileri Etik Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sedat Murat ise, "Ahlak çok eski bir kavram. Ahlakla ilgili eskiden beri bildiğimiz söylemler vardır. Yani ahlak konusunu bilmeyenimiz yoktur. Etik konusu genellikle yeni bir kavram olarak karşımıza çıkıyor. Ahlak ve etik kavramı birbirinin yerine kullanılmaktadır. Ahlak bir toplumda yapılması hoş karşılanan veya karşılanmayan hareketlerdir. Her toplumun olmasını veya olmamasını istediği davranışlar vardır. Etik her ne kadar ahlak kelimesi yerine kullanıyor ise de bugün yine o şekilde kullanılıyor. Etik bir ahlak felsefesidir. Mesela bir doktorun etiği olmaz, doktorun ahlakı olur ama tıbbın ahlakı olmaz tıp etiği olur. Bunu bu şekilde anlatabiliriz" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kayseri’de ’Etik Liderlik’ Semineri Yapıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN