Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’Bavuldaki Hayatlar’ Kuklalı Gençlik Oyunu AGÜ’de Sahnelendi

Giriş Tarihi: 6.3.2015 11:38 Güncelleme Tarihi: 8.3.2015 17:55
’Bavuldaki Hayatlar’ Kuklalı Gençlik Oyunu AGÜ’de Sahnelendi
Abdullah Gül Üniversitesi (AGÜ) Gençlik Fabrikası ve Ankara Goethe Enstitüsü işbirliğiyle “Bavuldaki Hayatlar-Yaşamayı Beklerken” adlı tiyatro oyunu ’de tiyatro severlerin beğenisine sunuldu.
AGÜ Sümer Kampüsü Konferans Salonunda sahnelenen oyun, Almanya’nın tanınmış tiyatro yazarı Anja Tuckermann ile tiyatro rejisörü ve oyuncu Haluk Yüce’nin ortaklaşa çalışmalarıyla sahneye konuldu.
‘Türk- Alman İşgücü Antlaşmasının 50. Yılı’ etkinlikleri çerçevesinde kaleme alınan Kuklalı Gençlik Oyunu, göç olgusunu konu aldı.
Türkiye ile Almanya arasında “Kültürlerarası Diyalog ve Anlayışın Geliştirilmesi İçin Ernst Reuter Girişimi” isimli proje çerçevesinde desteklenen oyun, giderek kuklaya dönüşen aile bireylerinin öyküsünü anlattı.
Göç olgusunu konu alan, kukla ve oyuncuların birlikte kullanıldığı oyunda, aile bireylerinin bazılarının işçi olarak Almanya’ya göç etmeleri sonucunda Türkiye’de akrabalarının yanında kalan çocuk ve gençlere neler olduğu sorgulandı.
Türkiye’de 13. Direklerarası Seyirci Ödülleri kapsamında ‘’En İyi Yapım’’ ödülüne sahip olan ve Almanya’da Nisan 2012 de “Kathrin Türks Ödülü” için yarışan 120 oyun içinden birincilik ödülü alarak “En İyi Oyun Metni” seçilen oyun, ilgiyle izlendi.
Oyun, 2011 yılında "Türk- Alman İşgücü Antlaşmasının 50. Yılı“ etkinlikleri nedeniyle kaleme alındı.
1984 yılından bu yana çocuk ve gençler için kukla ağırlıklı çalışmalar yapan Tiyatro Tempo, uluslararası alanda daha çok geleneksel “Karagöz“ oyunları ile tanınıyor ve bir çok ülkede oyunlar sergiliyor.
Oyun, AGÜ Sümer Kampüsü Konferans Salonunda bugün saat 17.00’da yeniden sahnelenecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
’Bavuldaki Hayatlar’ Kuklalı Gençlik Oyunu AGÜ’de Sahnelendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN