Kadına Şiddeti Tiyatro Oyunu İle Anlatmaya Çalıştılar

Giriş Tarihi: 8.3.2015 17:08 Güncelleme Tarihi: 8.3.2015 17:55
8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlamak ve kadın ölümlerini protesto etmek için bir araya gelen kadınlar, oynadıkları tiyatro oyunu ile kadınlara yönelik uygulanan şiddeti anlatmaya çalıştı.
Sivas Caddesi’nden Cumhuriyet Meydanı’na yürüyen kadınlar 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde kadına yönelik şittede ’Hayır’ dedi. Cumhuriyet Meydanı’nda açıklama öncesinde bir babanın eşi ve çocuklarına uyguladığı şiddeti anlatan, kadınların oynadığı tiyatro oyunu sahnelendi.
Eşi ve çocuklarına şiddet uygulayan babaya karşı çıkması ve tepki göstermesini anlatan oyun, yürüyüşe katılanlar tarafından büyük alkış aldı.
Tiyatro oyunu sonrasında açıklama yapan Eğitim-Sen Kadın Sekreteri Necla Ünsal, "8 Mart New York’lu 40 bin dokuma işçisi kadının 1857’de 18 saate varan çalışma süresine ve ağır çalışma koşullarına başkaldırı günüdür. 8 Mart 1857’de tekstil işçisi kadınların ‘’Eşit İşe Eşit Ücret’’, ‘’Sendikalaşma ve Oy Hakkı’’ için yükselttikleri direniş bayrağının kanla bastırılmasının yıldönümüdür. 8 Mart, 129 dokuma işçisinin şehit edildiği gündür. Kadınların çalışma yaşamından dışlandığı, düşük ücretle ve kölece koşullarda kayıt dışı çalışmaya mahkum edildiği, namus, töre altında şiddete uğrayıp, öldürüldüğü, savaşın sonuçlarının kadınlara acı ve gözyaşı olarak yansıdığı koşulların ortadan kalkması ve kadınlara Güvenceli İş, Güvenceli Yaşam sağlanmasını istiyoruz’’ diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kadına Şiddeti Tiyatro Oyunu İle Anlatmaya Çalıştılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN