Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sağlık-sen ’Taşerona’ Karşı Çıktı

Giriş Tarihi: 9.3.2015 14:28 Güncelleme Tarihi: 9.3.2015 14:46
Sağlık-sen ’Taşerona’ Karşı Çıktı
Sağlık-Sen Şube Başkanı Mahmut Faruk Doğan Sağlık Bakanlığı’nın acil sağlık hizmetleri için taşeron üzerinden hizmet alımını yapacak olmasına tepki göstererek, "Kamu hizmetleri, kadrolu kamu görevlisi tarafından verilmelidir" dedi.
Sağlık-Sen Kayseri Şubesi üyeleri, Sağlık Bakanlığı’nın acil sağlık hizmetleri için taşeron üzerinden hizmet alımını yapacak olmasına tepki gösterdi. ’Taşerona hayır’ pankartları ile slogan atan üyeler, taşeronluğa karşı çıktı. Burada bir açıklama yapan Sağlık-Sen Kayseri Şube Başkanı Mahmut Faruk Doğan, kamu hizmetlerini kamu görevlilerinin vermesi gerektiğini söyledi. Doğan, "Sağlık-Sen olarak kamuda tek tip istihdamı savunduk ve sözleşmeli kamu görevlilerinin kadroya geçmesine öncülük ettik. vekil ebe hemşireler, kamu dışı aile sağlığı merkezi çalışanları ve 4/C’liler kadro beklerken Sağlık Bakanlığı’nın acil sağlık hizmetleri için taşeron üzerinden hizmet alımı yapacak olması kabul edilebilir bir durum değildir. Kamu hizmetleri, kadrolu kamu görevlisi tarafından verilmelidir. Sağlık gibi hayati bir konunun bu temel ilkeden uzak görülerek taşeron üzerinden hizmet alımına gitmesi, emek sömürüsünü teşvik etmektedir. Ayrıca aynı ambulansta aynı okul mezunu iki çalışandan birinin taşeron diğerinin kadrolu olması iş barışını olumsuz yönde etkileyecek önemli bir faktördür. Bozulan iş başı ise sağlık hizmetlerinin kalitesinin düşmesine veya hasta çalışan arasındaki ilişkinin olumsuz yönde etkilenmesine neden olabilecektir" dedi.
Doğan ayrıca, "Sağlık Bakanlığı’nda yıllık her branştaki toplam istihdamın 12 binlerde olması farklı branşlardaki açığı karşılamakta yetersiz kalmaktadır. Sağlık hizmetlerinde personel açığı taşeron eliyle değil, kadrolu istihdam yapılarak sorun çözülmelidir. Devlet eli ile kayıt dışılığı ve emek sömürücülüğü yapılması kararından en kısa sürede vazgeçilmelidir" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sağlık-sen ’Taşerona’ Karşı Çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN