9 Kültür 12 Dilde Hayat Buluyor

Giriş Tarihi: 10.3.2015 13:48 Güncelleme Tarihi: 12.3.2015 15:45
9 Kültür 12 Dilde Hayat Buluyor
Ordu’nun Perşembe ilçesinde İmam Hatip Ortaokulu ve Lisesinde okuyan 5.,6. ve 7 sınıf öğrencilerinden oluşan ’Anayurdun Ezgileri’ korosu grubu Ermenice, Kürtçe, Lazca, Gürcüce dillerinin de olduğu 12 dilde 9 farklı kültürün şarkılarını seslendiriyor.
’Anayurdun Ezgileri’ korosu Ordu’nun Perşembe ilçesinde İmam Hatip Ortaokulu ve Lisesinde öğretmenlik yapan ve aslen li olan Turgut Tekdemir tarafından 2 yıl önce oluşturuldu. 25 öğrenciden oluşan grup, 12 dilde 9 farklı kültürün şarkılarını seslendirdi. Eğitim sonunda koro Türkçe’nin yanı sıra Ermenice, Kürtçe, Boşnakça, Zazaca, Lazca, Çerkezce, Gürcüce, Arapça, Romanca, Mekedonca ve Kırgız Türkçesi’nden oluşan şarkıları koro halinde seslendirdi. ’Anayurdun Ezgileri’ korosu 29 Martta Ordu Kültür Sanat Merkezinde sahne alacak.
’Anayurdun Ezgileri’ Korosu Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Sinema ve Televizyon bölümü öğrencisi olan Murat Haksever ve ekibi tarafından çekilmek istenen ’Bir Ses Bir Nefes’ adlı belgesele konu oldu.
’Bir Ses Bir Nefes’ adlı belgeselin yönetmenliğini yapan Murat Haksever, ‘Anayurt ezgileri’ adlı koro belgesel çekimlerine başladık. Belgeselin ismi bir ses bir nefesti. Turgut Tekdemir, aslen Kayserili olan, şu anki Anayurdun Ezgileri korosunun hocası, aynı zamanda Perşembe Anadolu İmam Hatip Orta okulunda müzik öğretmenliği yapıyor. Koro da zaten aynı okuldan oluşturulmuş 25 öğrenciden oluşuyor. Perşembe’ye gittik ve baktık ki 25 tane 5.-6. Ve 7. sınıf öğrencilerinden oluşan 25 kişilik bir müzik korosu. Koro ismi de “Anayurdun Ezgileri”. Gayet güzel çalışmalar yapmışlar. 12 dil ve 9 farklı kültürü barındırıyor" dedi.
Koro hocasının 7 bölgede 7 farklı koro oluşturma hedefinin olduğunu belirten Haksever, “Aleyissema Ermenice’de Sarıgelin Türküsü, onun dışında Zazaca’da El- Gajiyye türküsü var, o parçayı seslendiriyorlar. İlkin biraz şaşırdım doğrusu hani çocuklar nasıl ezberledi bu kadar şarkıyı. Farklı diller hepsi, biraz zor neticede, Bir de çocuk yaştalar. Ondan sonra belgesel çekimlerine başladık. Gittiğimizde herşey gayet iyiydi. Sağolsunlar misafir ettiler. Gerçekten mahcup olduk. Hocamızın amaçlarından bahsetmek istiyorum biraz. Turgut Tekdemir, yanılmıyorsam 3-4 yıllık Milli Eğitim’de görevlidir. Şu ana kadar ikinci korosunu oluşturmuş durumda ve temel hedefinin 7 bölgede 7 koro oluşturmak olduğunu söylüyor. Tabi ki 7 bölgede 7 koro oluşturup, ülke insanına her şeyden önce hoşgörüyü, saygıyı öğretmek. En büyük hedefi Türkiye’nin 7 bölgesinde 7 farklı koro oluşturup, Türkiye’nin herhangi bir bölgesinde bu 7 koroyu bir araya getirip bir konser verdirmek" diye konuştu.
29 Martta ilk konserini vereceklerini belirten Haksever "Şu ana kadar bunun ikisini zaten başarmış durumda. Şu an Perşembe’deki Anayurdun Ezgileri korosunda zaten 29 Mart’ta ilk konseri olacak Ordu Kültür ve Sanat Merkezi’nde. Biz de bu durumu belgelemek istedik. Belgesel çekimlerini biz koro ağırlıklı değil de hoca ağırlıklı almak zorunda kaldık. Hocanın Kayseri’den Ordu’ya gidişi, Ordu’daki çalışma süreci. Arada 3-4 aylık bir çalışma süreci var. O süreçte çocukların nasıl çalıştığı, çocukların ne tür çalışmalarla koro etkinliklerine gidip geldiğini aldık. Hocamız bu tür güzel faaliyetlerde bulunduğu sürece biz de kendi çapımızda elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağız" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
9 Kültür 12 Dilde Hayat Buluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN