Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Öğrenciler Mimar Sinan’ı ’Geçmişim Geleceğim’ Projesiyle Öğreniyor

Giriş Tarihi: 19.3.2015 17:38 Güncelleme Tarihi: 19.3.2015 17:41
Öğrenciler Mimar Sinan’ı ’Geçmişim Geleceğim’ Projesiyle Öğreniyor
İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen ‘Geçmişim Geleceğim’ projesiyle Ahmet Baldöktü Anadolu Sağlık Meslek Lisesi 10. sınıf öğrencilerine Mimar Sinan’ın doğduğu ev gezdirildi.
Gezi ve proje hakkında bilgi veren İl Milli Eğitim Müdürü Bilal Yılmaz Çandıroğlu, Biz ’Geçmişim Geleceğim’ projesiyle medeniyetimizin temellerinin öğrencilerimize geleceğe yönelik yansımasını ve o kokunun öğrencilerimiz üzerine sinmesini amaçlıyoruz. Bu da bu mekanlarda öğrencilere birebir dersler anlatılarak yapılıyor” dedi.
Çandıroğlu ayrıca, "Buraya yapılan ziyaretler yararsız değildir. Çocuklarımız bu konularla ilgili dersleri burada işlemektedirler. Ahmet Baldöktü Anadolu Sağlık Meslek Lisesi 10. sınıfının işlediği konular Osmanlı mimarisidir. Osmanlı mimarisi denilince de akla gelen en önemli isim Mimar Sinan’dır. Mimar Sinan memleketimizin insanı ve yetiştirdiği bir değerdir. Evi buradadır. Bu evin içerisine gelip doğduğu ve büyüdüğü yerleri görüp buradan geleceğe nasıl baktığını bizzat buradan görerek öğrenciler dersi bu şekilde işlemektedirler. Bu tip çalışmalar hem ders açısından hem de Türk İslam medeniyetinin öğrencilerimize etki etmesi açısından fayda sağlamaktadır. İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak ‘Geçmişim geleceğim’ projesi değer verdiğimiz ve azimle yürütmeye gayret ettiğimiz projelerimizden bir tanesidir” şeklinde konuştu.
Ahmet Baldöktü Anadolu Sağlık Meslek Lisesi öğrencisi Sümeyye Yanık ise, “Geçmişim geleceğim projesi kapsamında okul müdürümüz ve tarih öğretmenimizle birlikte buraya geldik. Burayı gezerek Mimar Sinan’ı ve geçmişimizi öğrendik. Herkesin buraya gelip gezmesini ve geçmişini öğrenmesini istiyorum. İl Milli Eğitim Müdürlüğüne yaptıkları bu proje için teşekkür ediyorum. Bu çalışmaların devamını diliyorum. Buraya gelmeden önce Mimar Sinan hakkında ve mimarlığı hakkında pek bir bilgimiz yoktu fakat bu proje sayesinde Mimar Sinan’ı ve mimarlığını öğrendik. Daha öncesinde böyle tarihi bir mekana gelmemiştim. Buraya geldiğim için çok mutlu oldum” ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Öğrenciler Mimar Sinan’ı ’Geçmişim Geleceğim’ Projesiyle Öğreniyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN