Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sabuncuoğlu ’2050 Yılında Nerede Olacak’ Konferansını Değerlendirdi

Giriş Tarihi: 20.3.2015 14:38 Güncelleme Tarihi: 20.3.2015 16:27
Abdullah Gül Üniversitesi (AGÜ) ile Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ’2050 yılında Nerede Olacak’ Arama Konferansını değerlendiren AGÜ Rektörü Prof. Dr. İhsan Sabuncuoğlu, Kaysei’nin örnek bir şehir olma yolunda ilerlediğini söyleyerek, "Konferans ile çok güzel çalışma alanlarının çıkacağını düşünüyoruz" dedi.
AGÜ Rektörü Prof. Dr. İhsan Sabuncuoğlu, ’2050 yılında Kayseri Nerede Olacak’ Arama Konferansını değerlendirdi. Sabuncuoğlu, "Türkiye’nin nüfusu 80 milyondur ve ülkemizde çok değerli bilim insanları var. Saygın şirketlerimiz ve bu şirketlerimizin saygın yöneticileri var. Türkiye hem tarihsel hem de kültürel olarak büyük bir birikime sahip bir ülkedir. Buda doğal olarak Türk insanına yansıyor. Biz Türkiye’de var olan beyin gücünü, bu kadar birikimi Kayseri’de bütün dünyaya örnek olmak üzere kurmak istediğimiz üniversiteyi şekillendirirken, yararlanmak ve o değerli insanların görüşlerini alıp oralardan ortak akıl yaratmak istedik. Üniversitemizin geleceğini en iyi şekilde planlamak istiyoruz. Kayseri’de Türkiye’nin 2-3 tane çok özel şehirlerinden bir tanesidir. Bunu Kayserili bir insan olmayarak net bir şekilde söylüyorum. Kayseri çok özel bir şehirdir. Buranın gözükmeyen, dış dünyaya yansımayan birçok değeri ve birikimi var. Doğal bir takım kaynakları var. İnsan gücü kaynağı var. Kayseri şehircilikte ve markalaşma yolunda ilerleyen bir şehir. Biz büyükşehir belediyesi ile beraber üniversitenin geleceğini planlarken Kayseri’nin de geleceğini konuşmak istedik" dedi.
’2023 çok yakın bir zamandır, 2050 yıllarını hayal etmek lazım’ diyen Rektör Sabuncuoğlu, "Nasıl bir dünyada yaşadığımızı ve nasıl bire dünyada yaşayacağımızı, Kayseri’nin de bu hayal edilen dünyada nasıl bir rol alacağı önemlidir. Bizim de bu perspektifte bir yere oturmamız gerekiyor. Toplantımız buna yönelikti. Çok iyi ve başarılı geçti. Toplantıdan almış olduğumuz bilgiler, birikimler, insanlardan aldığımız eleştiriler, kritikler aldık. Bizlerin sistem körlüğü içerisinde Kayserililerinde belli bir sistem körlüğü içerisinde görmediği güzel taraflarını ve potansiyellerini de dış gözle bakan insanlar iyi görebiliyorlar. Bunların hepsini harmanlayıp büyükşehir belediyemize ve bu işi ilk başta organize ederken birlikte çalıştığımız sayın Mehmet Özhaseki beye de sunum yapacağız. Çok güzel çalışma alanlarının çıkacağını düşünüyoruz. Kendi içimizde de ihtisas komiteleri kurduk ve harıl harıl çalışıyorlar. İnanılmaz derecede güzel bilgiler derliyoruz. Bunlar geleceği planlayacaktır ve bunları belediye ile de paylaşacağız. Şehir ve üniversite el birliği içerisinde örnek bir model oluşturmak istiyoruz. Buradan çıkan ortak çalışma alanları yalnızca Abdullah Gül Üniversite ile belediye arasında değil, diğer 3 üniversitemizin de bu bahsettiğim paydaşlar ile işbirliği yapabileceği alanları geliştireceğiz. Biz belli şeyleri yapabiliriz, imkanımız bu ama çıkan bu bilgileri paylaşacağız" ifadelerini kullandı.
Kayseri’nin örnek bir şehir olma yolunda ilerlediğini belirten Prof. Dr. İhsan Sabuncuoğlu, "Konferansa, iş ve sanayi dünyası, sivil toplum kuruluşları, belediyemiz, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Katılımcıların hemen hemen 1/3’ü Kayseriliydi. Türkiye’nin çeşitli şehirlerinden gelen ve belli konularda uzmanlıkları olan ve belli konularda yazmış insanlarla bir araya geldik. konferansımız 2.5 gün sürdü. Ortak akıl ile ortaya iyi şeyler çıkacak diye düşünüyorum. Kayseri örnek bir şehir olma yolunda ilerleyen bir şehrimizdir. Burada yaşayanların daha mutlu, daha huzurlu, modern ve çağdaş dünyanın nimetlerinden etkin bir şekilde yararlandıkları, birçok önemli katkılarının olabileceğini biliyoruz. Çok büyük katkıların olacağını düşünüyorum. şehirde bir yerleri planlarken 40 sene öncesini düşünerek planlamak lazım. İyi planlanırsa, şehirler çok ilerliyor" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sabuncuoğlu ’2050 Yılında Kayseri Nerede Olacak’ Konferansını Değerlendirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN