Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Doğu Türkistanlılar Nevruz’u Coşkuyla Kutladı

Giriş Tarihi: 23.3.2015 11:48 Güncelleme Tarihi: 23.3.2015 11:51
Doğu Türkistanlılar Nevruz’u Coşkuyla Kutladı
’de yaşayan Doğu Türkistanlılar, Bağımsız Doğu Türkistanlılar Derneğinde Vali Orhan Düzgün’ünde katıldığı etkinliklerle Nevruz Bayramını kutladılar.
Dernek merkezinde yapılan kutlama törenlerine katılan Kayseri Valisi Orhan Düzgün, gençlerin Uygur kıyafetleri ile yaptığı dans gösterilerini büyük beğeniyle izledi. Vali Yardımcısı Mehmet Aktaş, Kocasinan Kaymakamı Ali Candan, Kültür ve Turizm İl Müdürü İsmet Taymuş, Melikgazi Belediyesi Kültür Müdürü Ayhan Arslan, Dernek Başkanı Erkinbeğ Uygurtürk, yönetim kurulu üyeleri ve çok ayıda vatandaşın katıldığı etkinlikte davetlilere Doğu Türkistan’ özgü yemekler ikram edildi. Etkinliklerde gençlerde Nevruz’a ait Uygur Türkçesi ve Türkiye Türkçesiyle ilgili şiirler okudu. Türk geleneklerine göre “ Ak Sakal” olarak Vali Orhan Düzgün, Meşrep beyi olarak da Doç Dr. Hüseyin Per’in seçildiği Nevruz Kutlamaları ile ilgili konuşan Bağımsız Doğu Türkistanlılar Derneği Başkanı Erkinbeğ Uygurtürk, “ Nevruz bizim geleneğimizde büyük yer teşkil eder. Baharın gelişi, dirilişi ve mücadeleyi anlatır. Nevruz sevgi ve kardeşliktir. Bizde Kayseri’de yaşayan Doğu Türkistanlılar olarak, bu güzel Nevruz geleneğini sürdürmek için her yıl etkinlikler düzenliyoruz. Bundan sonrada inşallah bu etkinlilerimiz sürecek” dedi.
Vali Orhan Düzgün ve diğer konuklar, Nevruz yemeğinden sonra Nevruz ateşini yakarak demir dövdüler. Ayrıca kutlamalarda Büyükşehir Belediyesi Mehter ekibi ile Uygur gençler konser verirken, geleneksel yumurta tokuşturmaları da yapıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Doğu Türkistanlılar Nevruz’u Coşkuyla Kutladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN