Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Develi’de Renkli Nevruz Kutlaması

Giriş Tarihi: 26.3.2015 16:29 Güncelleme Tarihi: 30.3.2015 09:55
Develi’de Renkli Nevruz Kutlaması
Develi ilçesinde gerçekleştirilen Nevruz kutlaması renkli görüntülere sahne oldu.
Develi Kaymakamlığı Develi Belediyesi ve Tüksoy derneği ile ortakşala düzenlenen etkinlikte Nevruz, Develi’de coşkuyla kutlandı. Programa Develi Kaymakamı Enver Ünlü, Garnizon Komutanı Erdoğa Mutlu, Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar, Emniyet Müdürü Ahmet Sert, Milli Eğitim Müdürü Ali Aslan ve birçok protokol üyesi katıldı. Program saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.
Törende konuyan Türksoy Daire Başkanı Sancar Mülazımoğlu, "Türkiye’nin bu güzel ilçesi Develi’de düzenlenen ulusun ulu günü yeni gün ,yılbaşı, mart dokuzu olarakda bilinien Nevruz Bayramınızı en içten dileklerimle kutluyorum" dedi.
Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar ise konuşmasında, “Kültürümüzün bize mirası olan nevruz Türklerin Ergenekon’dan demirden dağı eritip çıkmalarını, baharın gelişini, doğanın uyanışını temsil eder. Bu vesile ile hepinizin nevruz bayramı kutlu olsun mutlu olsun mübarek olsun. Önümüzdeki bahar günlerinin halkımız için insanlık için bolluk olsun bereketli olsun. Kıymetli misafirler nevruz ülkemizde kardeşlik ve dostluk bayramı olarak kutlanmaktadır. Nevruz bayramı vesilesiyle Türk dünyası topluluklarından misafirlerimizi davet ederek nevruzun anlamına uygun bir proğram tertip ettik. Ülkemiz tüm Türk devletleri ve İslam alemi ve insanlık için hayırlara vesile olmasını diliyorum" ifadesinde bulundu.
Develi Kaymakamı Enver Ünlü de, “Nevruz Bayramı, binlerce yıldır Asya’dan Balkanlara, Ortadoğu’dan Mezopotamya ve Anadolu’ya kadar geniş bir coğrafyada yaşayanların ortak kültür zenginliğini oluşturmaktadır. Nevruz bu büyük coğrafyada halkları birbirine bağlayan güçlü bir kültürel bağdır. Nevruz aynı zamanda, içerdiği güçlü anlamlarla, yeni bir uyanışa, barışa, dostluğa, birlik ve beraberliğe yapılan bir çağrıdır. Birlik, beraberlik ve kardeşliğimizin sembollerinden olan nevruz, çetin geçen kış aylarının ardından tabiatın ve insanlığın uyanışının habercisi olduğu kadar arınmayı, yenilenmeyi, olumsuzluklardan kurtulmayı da ifade eden yeni bir günü, yeni bir dönemi müjdelemektedir. 3 bin yıllık gelenek ile kutlanan ve Türk toplumu için ayrı önem arz eden Nevruz, Göktürklerin Ergenekon’dan demirden dağı eritip çıkmalarını, baharın gelişini, doğanın uyanışını temsil eder.
2010 yılında Birleşmiş Milletler tarafından 21 Mart’ın Dünya Nevruz Bayramı olarak ilan edilen ve Türkiye Cumhuriyeti’nde ve Türk Cumhuriyetleri’nde yıllardan beri bayram olarak kutlanan bu günde, kardeş toplumlarımız ile aramızdaki kültürel bağ pekişmekte, bu açıdan ayrı bir anlam ifade etmektedir.
Neşe, eğlence ve kutlamalar ile geçen Nevruz Bayramı, dostlukların pekiştiği, kardeşlik ve birlik duygularının en üst seviyede yaşandığı, doğanın yeniden canlanışını temsil etmesi sebebiyle umudu ve sevgiyi her bireyde hissettirdiği paylaşımlar günü olarak önem arz etmektedir.” sözlerini dile getirdi.
Program plaket takdimi ve Nevruz ateşinin üzerinden atlamayla son buldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Develi’de Renkli Nevruz Kutlaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN