Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Heyeti Putin’in Yardımcısı Michael Emilyanov İle Görüştü

Giriş Tarihi: 29.3.2015 15:48 Güncelleme Tarihi: 30.3.2015 09:55
Kayseri Heyeti Putin’in Yardımcısı Michael Emilyanov İle Görüştü
’de kurulu olan Karadeniz’de Kıyısı Bulunan ülkelerle İşbirliği Derneği Başkanı İlter Sağırsoy ve yönetim kurulu üyeleri , Rusya Federasyonu Bakanlar Kurulu üyeleriyle, Kırım Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı 1. Yardımcısı Ruslan Balbek ve Bakanlar Kurulu üyeleriyle görüştü.
Rusya Federasyonu Kırım İşleri Bakanı Oleg Gernihoviç , Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kırım olayındaki desteği için teşekkür ederek, “Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Rusya adına teşekkür ediyorum. Bu olayda desteğini ülkemizden esirgemedi.” dedi.
Kırım Cumhuriyeti Cumhurbaşkanvekili Ruslan Balbek, “ Ben ve bakanlar kurulumuzun üyeleriyle yaptığımız bu görüşme Kırım Tatarları ve Türkiye arasındaki ilişkilerin hızla gelişmesinde çok önemli bir adım olacaktır” dedi
Rusya’daki görüşmelerine Rusya Federasyonu Duma Başkan yardımcısı Michael Emilyanova ziyareti ile başlayan Kayseri heyeti,burada Kayseri ve Moskova arasında dostluğun ve ticaretin geliştirilmesi için neler yapılacağı konusunda görüşlerini aktardı. Duma Başkan yardımcısı M. Emilyavnov da ,heyetin Anadolu’nun en gelişmiş şehrinden olmasının ayrıca önemi olduğuna dikkat çekti. Emilyanov, “ İki ülke arasındaki ilişkiler bu tür ziyaretlerle daha da güçlenecektir. Devlet Başkanımız Putin ve sizin başkanınız Erdoğan arasındaki sıcak ve dostane ilişkiler ve atılan adımlar bu dostlukları çok kuvvetlendiriyor. Ülkemiz adına yapılacak yatırımlar ya da ticari konular ve projelerde ne gerekiyorsa yapmaya ve her türlü desteği de vermeye hazırız” dedi
Cumhurbaşkanı vekili Ruslan Balbek’in kabul ettiği görüşmede Kırım ve Türkiye arasında işbirliğinin artırılması için çok önemli kararlar alındı. Balbek Kırım’ın, haklı davası ve bu yönde verdiği doğru kararı nedeniyle, Avrupa diasporasının yaptırımlarının kendilerini yıldırmayacağını açıklarken, “ Rusya’ya bağlanma kararımız sırasında bir kişinin bile burnu kanamadı sayılır. Bu karar Kırım Tatarları için alınmış önemli ve geleceğimiz adına güzel bir karardır. Ama bunu dünyaya farklı anlatıyorlar. Siz geldiniz işte, istediğiniz herkesle, halkla görüşün. Bizim yaşadıklarımız ve gördüklerimiz Avrupa diasporasının medyasının anlattığı değil. Onlar Amerika ve Avrupa gözüyle doğru olmayanları yazıyorlar. Ama siz Türk kardeşlerimiz doğru olanların hepsini gördünüz ve yaşadınız. Bu ziyaretiniz bizim için önemlidir ,Biz Türk kardeşlerimizle ticari ve dostluk ilişkilerimizi geliştirmek i çin hazırız. Zaten burada da tüm bakanlarım var bakanlar kurulu gibi oldu bu da sizlere verdiğimiz önemi göstermektedir” dedi.
Keib Rusya Ulusal Konseyi Başkanı Prof. Victor Arphikov, yaptığı konuşmada Türkiye ve Rusya arasında son dönemde yaşanan güzel ilişkiler ve işbirliğinin bir adımının da bu ziyaret olduğuna dikkat çekti.
Kayseri heyeti üyeleri Rusya Federasyonu Dış işleri Bakanı yardımcısı ile de görüştükten sonra Rusya Federasyonu Kırım işleri Bakanı Oleg Gernihoviç’i makamında ziyaret etti. Görüşmede Rusya Federasyonu Bakanı Gernihoviç, “ülkem adına Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür ediyorum. Hükümetinizle birlikte devlet başkanınız da doğrunun ve haklının yanında oldular. Ve bizi desteklediler. Bu uluslararası manada takdir edilecek bir duruştu“ dedi
Karadenizde Kıyısı Bulunan Ülkelere İşbirliği Geliştirme Derneği Genel Başkanı İlter Sağırsoy da, “Avrupa ve Amerika ülkeleri kendi menfaatleri çerçevesinde hareket ediyor ve ona göre davranıyorlar. Ama Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin insan hakları ve evrensel doğrular çerçevesinde ortak hareket ederek bu olaylarda iki komşu ülke olarak ağırlıklarını koymuşlardır. Bu onların işi, biz ise işadamları olarak neler yapacak ve Kırım Tatarları ile ticaretimizi her iki ülke adına nasıl geliştirecek, ortak menfaatlerde nasıl bulacaksak , ona göre adımlar atmalıyız. Ben bu ziyaretle zaten bu dostluk ve kardeşlik adımının atıldığına inanıyorum.” dedi.
Karadenizde Kıyısı Bulunan ülkelerle ticareti geliştirme derneğince düzenlenen ziyarete katılan Kayseri heyetinde şu isimler yer aldı;
Erdoğan Gündüzpolat - Keib Rusya Ulusal Konseyi Türkiye Temsilcisi İlter Sağırsoy - Keib Rusya Ulusal Konseyi Anadolu Temsilcisi , Yavuz Budak- Karadenizde Kıyısı Bulunan ülkelerle İş birliği Genel Sekreteri Metin Çidem - Karadenizde Kıyısı bulunan ülkelerle iş birliği -Başkan yardımcısı Mehmet Sönmez - Karadenizde Kıyısı Bulunan Ülkelerle İş Birliği - Başkan yardımcısı Dr. Murat Cahit Cıngı- Erciyes AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriye Ergüneş - Kayseri Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili (Meclis üyesi )
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kayseri Heyeti Putin’in Yardımcısı Michael Emilyanov İle Görüştü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN