’Şizofreni Farkındalık Günü’ Etkinliği Düzenlendi

Giriş Tarihi: 13.4.2015 16:38 Güncelleme Tarihi: 13.4.2015 16:52
’Şizofreni Farkındalık Günü’ Etkinliği Düzenlendi
Toplum Ruh Sağlığı Merkezi tarafından Dünya Şizofreni Günü dolayısıyla ’Şizofreni farkındalık günü’ etkinliği düzenlendi. Etkinlikte, merkezde tedavi gören hastalar, katılımcılara halk müziği konseri verdi.
Melikgazi Belediyesi Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinliğe, AK Parti Milletvekili İsmail Tamer, İl Sağlık Müdürü Dr. İsmail Kılıç, Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç Dr. İbrahim Özcan, hasta yakınları ve hastalar katıldı. Etkinlik öncesinde, Toplum Ruh Sağlığı Merkezi’nde tedavi gören hastalar, halk müziği konseri verdi. Katılımcılarında alkışla eşlik ettiği konserde, renkli görüntüler ortaya çıktı.
Etkinlik hakkında bilgiler veren Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç Dr. İbrahim Özcan, "Şizofreni kişinin, duygu, düşünce ve davranışlarını etkileyen toplumsal biz hastalıktır. Bu hastalıkla ilgili toplum kesimlerinde çokta bilinçli olmayan bir ön yargı, damgalama ve ayrımcılık söz konusudur. Toplum ve Ruh Sağlığı Merkezi’mizin düzenlemiş olduğu bu etkinlikte bu ön yargıyı kırmayı amaçlıyor. Şizofreni bir hastalıktır ve kişinin kimliği değildir. Hepimizin ayrı kimleri vardır ve hastalarımızın da ayrı kimlikleri var. şizofreni tedavi edilebilir bir hastalıktır" dedi.
Toplum Ruh Sağlığı Merkezi Sorumlusu Canan Gül Kılıç ise, "
Şizofreni beynin çok farklı fonksiyonlarını etkiliyor. Bu sebeple kliniği çok farklıdır. Toplum içerisinde çalışan, her türlü aktivitesini yürüten ve dışarıdan bakıldığına hasta olmadığı anlaşılan pek çok şizofren hastası şahıs vardır. Birde şikayetleri belirgin olan hastalarımız vardır. Şizofreni beyinde, dil, düşünce ve algılamayı etkileyen bir hastalıktır" ifadelerini kullandı.
Etkinlikte bir konuşma yapan AK Parti Kayseri Milletvekili İsmail Tamer de, toplumu ilgilendiren her konuda kendilerine görev düştüğünü belirtti. Tamer, şunları söyledi:
"Şizofreni gibi toplumu ilgilendiren ama her konuda bizlerin üzerine düşen pek çok görev var. Bunları zaman zaman ve yeri geldiğinde bizimde özellikle Parlamento da olan Kayserili bir milletvekili olarak bizimde önem vermemiz gerekir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
’Şizofreni Farkındalık Günü’ Etkinliği Düzenlendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN