Memorıal’dan Meme Kanseri Bilinçlendirme Semineri

Giriş Tarihi: 4.5.2015 10:48 Güncelleme Tarihi: 4.5.2015 10:53
Memorıal’dan Meme Kanseri Bilinçlendirme Semineri
Memorial Hastanesi tarafından, Melikgazi Belediyesi Danişmentgazi Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen seminerde, meme kanserinin teşhisi ve tedavisi hakkında bilgi verildi. Genel Cerrahi Bölümü’nden Op. Dr. Mustafa Gök’ün katılımı ile gerçekleştirilen seminerde, katılımcılara kendi kendini meme muayenesinin önemi uygulamalı olarak anlatıldı.
Türkiye’de ve dünyada her 10 kadından birinin meme kanserine yakalandığını ifade eden Op. Dr. Gök, “Meme kanseri akciğer kanserinden sonra diğer bütün kanserlerden daha fazla oranda kadınların yaşamını tehdit etmektedir. Ancak erken teşhis edildiğinde başarı ile tedavi edilebilmekte ve hastalar sağlıklı bir şekilde yaşamlarını sürdürebilmektedir” dedi.
Her ay kendi kendini muayene
Op. Dr. Gök, ayda bir kez kendi kendine yapılan düzenli meme muayenesinin, meme kanserinin erken tanı ve tedavisi için çok önemli olduğunu dile getirerek, muayene için uygun zaman hakkında şu bilgileri verdi: “Kendi kendine meme muayenesi ideal olarak adet döngüsünün 5 ve 7’inci günleri arasında ayda bir kez yapılmalıdır. Adet döneminde, kanda östrojen ve progesteron hormonlarının etkinlikleri nispeten azalmaktadır. Bu dönemde meme dokusunu incelemek kolaylaşır.” Kendi kendine meme muayenesinin aşamaları hakkında da bilgi veren Op. Dr. Gök, “Muayene; gözle değerlendirme, yatar pozisyonda elle değerlendirme ve ayakta elle değerlendirme şeklinde yapılmalıdır. Her bir aşama meme dokusu hakkında çok değerli bilgiler verir ve mutlaka uygulanmalıdır” dedi. Seminerde, görseller eşliğinde elle meme muayenesini anlatan Op. Dr. Gök, seminerin sonunda katılımcıların sorularını yanıtladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Memorıal’dan Meme Kanseri Bilinçlendirme Semineri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN