Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kadir HAS Stadyumu’nda Çimlere ’Perde’ Koruması

Giriş Tarihi: 30.6.2015 09:38 Güncelleme Tarihi: 30.6.2015 09:41
Kadir HAS Stadyumu’nda Çimlere ’Perde’ Koruması
Büyükşehir Belediyesi Kadir Has Stadyumu’nda yaz aylarında aşırı sıcaklarda çimlerin gelişimini devam ettirebilmesi ve serinlemesi için gölgelik imalatı yapıldı.
Türkiye’deki stadyumlarda ilk kez Kayseri Büyükşehir Belediyesi Kadir Has Stadyumu’nda uygulanan gölgelik ile birlikte, saha çiminin aşırı sıcaklarda zarar görmemesi sağlanıyor. Her biri 320 metrekarelik ölçülerde ve toplamda 21 adetten oluşan perdeler istenildiği zaman açılıyor. 15 dereceye kadar gölge ve serinlik sağlayan uygulama esnasında sulama ve fan sistemi de aynı anda devreye girebiliyor.
Konu ile ilgili açıklama yapan Kayseri Büyükşehir Belediyesi Spor Etkinlikleri A.Ş. Genel Müdürü Ali Üstünel, "Avrupa’da arena konseptindeki stadyumlarda sıklıkla gördüğümüz bu yöntemi ilk defa Kadir Has Stadyumu’na uyarlamaya çalıştık. Esas itibariyle 4 metreye 80 metre ebatındaki yüzde 50 güneş geçirgenliğine sahip filelerin iki kişi yardımıyla perde mantığıyla sahanın üzerine kapatılmasından ibaret. Amacı da özellikle Temmuz, Ağustos dönemlerinde güneş ışınlarının çok dik olarak sahaya yansıdığı dönemlerde güneş ışığının çim üzerindeki olumsuz etkilerini ortadan kaldırmak. Kış döneminde de aynı uygulamayı farklı bir malzemeyle yoğun yağışların önüne geçebilmek için kullanmayı düşünüyoruz. Tabi arena stadındaki çim bakımının diğer statlara göre çok farklı inceliklere sahip. Biz de çalışan personelimizle birlikte elimizden geldiğince günceli yakalayarak mevcut çim zeminimizin hem Kayserispor’umuza hem Erciyesspor’umuza hem de milli takımlarımıza iyi bir ev sahipliği yapmak amacındayız. Buna yönelik bir çalışma” şeklinde konuştu.
Uygulamanın Türkiye’de bir ilk olduğunu vurgulayan Üstünel, “Türkiye’de başka stadyumlarda görmedim. Ümit ederim diğer stadyumlara örnek teşkil eder ve bu anlamda bir aşama daha kaydetmiş oluruz” dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kadir HAS Stadyumu’nda Çimlere ’Perde’ Koruması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN