Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanı Prof Dr. Keleştemur’dan Gazeteciler Cemiyeti’ne Ziyaret

Giriş Tarihi: 6.7.2015 11:48 Güncelleme Tarihi: 6.7.2015 13:54
Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanı Prof Dr. Keleştemur’dan Gazeteciler Cemiyeti’ne Ziyaret
Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı görevine getirilen, Erciyes Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. H. Fahrettin Keleştemur, Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret etti. Keleştemur, "Konvansiyonel sanayiden uzaklaşmamız lazım" dedi.
Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Keleştemur, "Türkiye’nin son 10-15 yıl içinde geldiği bir nokta var. Türkiye sürekli gelişen bir ülke. Milli gelirimiz de gittikçe artıyor. Belli bir sanayileşme ve teknolojik gelişme var. Üniversitelerin sayısı artıyor. Son gelinen noktada 10 bin dolar civarında bir milli gelirimiz var. İleri teknoloji üretme konusunda bir sıkıntımız var. Sadece sağlık alanında değil, diğer alanlarda da bu sıkıntı var. Devlet de bu işin farkında. Konvansiyonel sanayiden biraz kurtulmak lazım. Daha pahalı şeyler satmak lazım. İleri teknoloji üretmek lazım. Bunun için atılımlar yapılıyor, teknoparklar geliştiriliyor. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı da bu amaçla kuruldu" dedi.
Prof. Dr. Keleştemur, "Sağlık alanı önemli bir alan çünkü sağlık alanında dışa bağımlılığımız çok fazla. İlaç üretim konusunda, sağlık teknolojileri üretimi konusunda ciddi olarak dışa bağımlılığımız var ve önemli boyutlarda sağlık teknolojisi üretemiyoruz. Hele hele ilaç konusunda son derece sıkıntılı bir ülkeyiz" diyerek şu şekilde konuştu:
"Kayseri’de aşı merkezi kurduk, KKKA aşısı ürettik, ve insan deneyleri başladı, kök hücre merkezi kurduk. Bunun yanında ilaç araştırma merkezi de yakında açılacak.
Burada kurduğumuz küçük örneği İstanbul’da ana merkez olmak üzere diğer merkezlerde de kuracağız. Sağlık alanında daha üstün teknolojiler üretilmesi ile ilgili bir merkez. Önemli bir Türkiye’nin geleceği için.
Rektörlük görevine geldiğim günden beri gazetecilerle yakın ilişki içindeydim. Ben rektörlüğüm süresince yaptığımız işleri eleştirenlere de teşekkür ediyorum. Eleştiriler olmazsa göremediğimiz şeyleri görme imkanımız olmazdı."
Kayseri Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Metin Kösedağ ise Prof. Dr. Fahrettin Keleştemur’a yeni görevinde başarılar diledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanı Prof Dr. Keleştemur’dan Gazeteciler Cemiyeti’ne Ziyaret
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN