Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Camiler Ve Din Görevlileri Haftasının Ana Temasında ‘Cami Ve Namazla Arınma’ İşlenecek

Giriş Tarihi: 9.10.2015 11:48 Güncelleme Tarihi: 9.10.2015 11:54
Camiler Ve Din Görevlileri Haftasının Ana Temasında ‘Cami Ve Namazla Arınma’ İşlenecek
İl Müftüsü Şahin Güven, 11-18 Ekim tarihleri arasında kutlanacak Camiler ve Din görevlileri Haftası nedeniyle basın açıklaması yaptı. Güven açıklamasında bu yıl ki kutlamanın ana temasının ‘Cami ve Namazla Arınma’ olduğunu söyledi.
Müftülük binasında basın açıklaması yapan İl Müftüsü Şahin Güven, “Camilerin toplum hayatındaki önemini hatırlamak, halkımızın camiler ile daha sık ve olumlu bir ilişki kurmasına vesile olmak, camilerin ve çevresinin umumi bakım ve temizliğini yapmak amacıyla 1986 yılından itibaren 01-07 Ekim tarihleri arasında Camiler Haftası olarak kutlamaya başlanmış, 2003 yılından itibaren ismi Camiler ve Din görevlileri Haftası olarak değiştirilmiş, etkinliklerin çeşitliliği arttırılmıştır. İçeriği zenginleştirilmiş ve ülke genelinde açılış merasimleri düzenlenmeye başlanmıştır. Camilerde kütüphane oluşturulması, kitap dağıtımı, konferans ve paneller, toplumun her kesimine yönelik etkinlikler, cami onarım ve temizliği organ ve kan bağışı kampanyaları, ödüllü şiir ve kompozisyon yarışmaları hafta münasebetiyle gerçekleştirilen faaliyetler arasında sıralanabilir” diye konuştu.
Güven ayrıca, “Bu yıl Kurban Bayramının yoğunluğu dikkate alınarak daha etkili ve verimli olması amacıyla Camiler ve Din Görevlileri Haftası 11-18 Ekim 2015 tarihleri arasında kutlanacaktır. 2011 yılından itibaren Camiler ve Din Görevlileri Haftası münasebetiyle toplumun ihtiyacı olan bir konuyu belirlenmeye başlanmış, belirlenen bu konu ekseninde hafta boyunca çeşitli etkinlikler gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda Camiler ve Din Görevlileri Haftasının bu yıl ki ana teması ‘Cami ve Namazla Arınma’ olarak belirlenmiştir. Dinimizin ve Hz. Peygamber efendimizin namaza verdiği önemi ve örnekliği gibi konularda toplumun bilgilendirilmesi yönünde çalışmalar yapılacaktır. Gençliğimizin değerine binaen İslami şuura sahip namaz kılan genç bir nesle sahip olmayı teşvik eden ‘Gençlik Huzurda buluşuyor’ temalı programlar yapılacaktır. Bu bağlamda her ay düzenli olarak tertiplediğimiz gençlerle sabah namazı buluşması bu hafta 11 Ekim 2015 Pazar sabahı Hacı Kılıç Camiinde olacaktır” şeklinde konuştu.
Düzenlenecek hafta boyunca çeşitli ziyaretlerin olacağını belirten Güven, “Hafta boyunca okular, öğrenci yurtları, gençlik teşkilatları, STK’lar ziyaret edilecek, onlara yönelik cami ve namaz konulu konferanslar tertiplenecektir. Camilerimizin ve Kur’an kurslarımızın panolarda hafta boyunca ana tema konusunu işleyen afişler sergilenerek, konu halkımızın gündemine taşınacaktır” ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Camiler Ve Din Görevlileri Haftasının Ana Temasında ‘Cami Ve Namazla Arınma’ İşlenecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN