Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kültürlerarası Diyalog Ve Kütüphaneler

Giriş Tarihi: 27.3.2015 13:28 Güncelleme Tarihi: 30.3.2015 09:55
Kültürlerarası Diyalog Ve Kütüphaneler
İl Halk Kütüphanesi Müdürü Hüseyin Kara, bu yıl 51. Kütüphane Haftası 30 Mart-5 Nisan tarihleri arasında Çanakkale Zaferinin 100. Yılı anısına “Kültürlerarası Diyalog ve Kütüphaneler” ana temasıyla ’te çeşitli etkinliklerle kutlanacağını söyledi.
Halk Kütüphanesi Müdürü Hüseyin Kara, halk kütüphaneleri kadın, erkek, her yaşta her düzeyde ve her meslekten okuyucunun çeşitli konularda hazırlanmış eserlerden ücretsiz yararlanmasını sağlayan, hizmet verdiği bölgenin kültürel, sosyal ve teknik alanlarda kalkınmasına kaynak oluşturan kurumu olduğunu ifade ederek, “Yaş, cinsiyet, inanç, milliyet, dil ve düşünce farkı gözetmeksizin bütün halka hizmet götürmek gibi evrensel bir amaçla hizmet verirler. Bu amaca ulaşabilmek için, her türden ve her formattan materyali toplar, düzenler ve hizmete sunarlar. Bu yıl 51. Kütüphane Haftası 30 Mart-5 Nisan tarihleri arasında Çanakkale Zaferinin 100. Yılı anısına “Kültürlerarası Diyalog ve Kütüphaneler” ana temasıyla tüm ülkede ve ilimizde çeşitli etkinliklerle kutlanacaktır. Ülkemiz bütün dinlerin birlikte, barış içinde yaşadığı çok kültürlü bir toplumdur. Bu çeşitlilik hayatımızın her alanında zenginliğe ve renk ahengine dönüşmektedir. Kültürel mirasın sürdürülmesi ve toplumlar arasında paylaşılabilmesi için klasik bilgi kaynaklarının ve teknolojik gelişmelerle oluşan farklı formlardaki bilgi kaynaklarının ve bu bilgi kaynaklarına erişim metotlarının bir arada bulunduğu ve kullanıma sunulduğu kültürel merkez olarak kütüphanelerin varlığı son derece önemlidir. Dolayısıyla eğitimin ve kültürün merkezinde yer alan kütüphaneler, sosyal uyum ve sivil barışı güçlendirmeye yönelik, çeşitlilik içinde birlikte yaşamayı öğretebilecek en önemli kurumlardan birisidir“ dedi.
Kara, 51. Kütüphane Haftası kutlamasının 30 Mart 2015 Pazartesi günü saat 13:30’da Alaeddin Yavaşça Kültür Merkezi’nde yapılacağını belirterek, “Açılış programıyla başlayacak ve tüm hafta boyunca çeşitli etkinliklerle devam edecektir. 51. Kütüphane Haftası’nın ana temasına uygun olarak meydanlarda ‘Kültürlerarası Diyalog’ kapsamında ‘Dünya Barışına’ dikkat çekmek için kitap okuyacağız. Bu yıl 4. sü gerçekleşecek olan geleneksel ‘81 İlde Kitap Okuyoruz’ etkinliğini ‘Kitapla Barışıyoruz’ sloganı ile kutlayacağız” diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kültürlerarası Diyalog Ve Kütüphaneler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN