Orman Ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu:

Giriş Tarihi: 28.4.2015 15:48 Güncelleme Tarihi: 28.4.2015 15:48
Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, ’nde katıldığı temel atma töreninde 2002 yılında Türkiye’nin IMF’ye 25 milyar dolar borcu olduğunu şimdi ise IMF’nin Türkiye’den borç almak için protokol imzaladığını söyledi. Eroğlu, "Geriye doğru sayarak bir düşünün 2002 yılında dövizimiz yoktu. Merkez Bankası tamamen boşalmıştı. Hatta müteakip ayın memur maaşlarını ödeyebilmek için gidilmedik kapı çalmadık kapı kalmadı" dedi.
Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Kırklareli’nde Devlet Su İşleri’ne ve Orman Su İşlerine bağlı 25 tesisin açılış törenine katıldı. Saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan temel atma töreninde konuşan Bakan Eroğlu, Kırklareli Vilayet meydanında törene gelen vatandaşlara hitap etti.
Bakan Eroğlu, "Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde şimdi de Başkanımız Prof. Dr. Sayın Ahmet Davutoğlu liderliğinde Türkiye’de muhteşem hizmetlere imza atılıyor. 12 yıl öncesini bir düşünürseniz Türkiye’nin hali neydi? Nereden nereye geldi. Geriye doğru sayarak bir düşünün 2002 yılında dövizimiz yoktu. Merkez Bankası tamamen boşalmıştı. Hatta müteakip ayın memur maaşlarını ödeyebilmek için gidilmedik kapı, çalmadık kapı kalmadı. Paramızın yanında 6 sıfır vardı. Burada sizlere bir hatıramı anlatayım. 2002 yılından önce 1994 öncesi İstanbul Teknik Üniversitesinde öğretim görevlisiydim. Dünyaya tebliğ sunmak için Amerika’da 10 dolar yerine cebinden 10 milyon çıkarttım. Yanımdaki Amerikalı profesör dedi ki ya bu kadar büyük parayı nasıl üzerinde taşıyorsun deyince ben de sizin 10 dolarla bunu değişelim dedim. Onu deyince paramızın pul etmediğini anladı. Ve onun tebessümü yurt dışında insanın kalbine bir hançer yarası gibi saplandı. Bu bize yakışır mıydı? IMF memurunun hayatta en çok sıkıldığı husus buydu. Allah’a şükür hükümetimiz paradan 6 sıfırı atarak değerli bir para haline getirdi. IMF’den bir memur geldiği zaman devlet başkanı gibi karşılanır, inerken kırmızı halılar sergilenir, Bütün taleplerini kabul ettirerek istediklerini almak suretiyle, mağrur bir şekilde ülkemizi terk ederlerdi. Bu da bizi fevkalade rahatsız ediyordu. Çünkü biz büyük bir milletiz şanlı bir bayrağımız var. Bu yüzden ilk defa IMF’ye borcumuzu ödeyerek 5 milyar dolar borç vermek için Merkez Bankasıyla IMF protokol dahi imzalandı. İşte nereden nereye" dedi.
"GEÇMİŞTE KIRKLARELİ UNUTULMUŞTU"
Geçmişte Kırklareli’nin unutulduğunu belirten Bakan Eroğlu, "Kıyıda köşede kalmış unutulmuş bir ildi. Yolu yok, barajı yok, sulama tesisleri doğru dürüst yok, hastaneleri yoktu. İlaç alacağınız zaman ilaç bulamazdı çoğu kere 2002 yılında alınan bir antibiyotik vardı çocuklar için 63 milyon TL idi. Şimdiki paraya göre 63 lira şu an bu kaç lira biliyor musunuz sadece 9 lira. İşte biz bunları gerçekleştirdik. Sağlık Bakanımız da gelecek buraya isteyen istediği hastaneye gidebiliyor mu? İstediği eczaneden ilacı alabiliyor mu? Vatandaşa problem geldiği zaman helikopter ambulans geliyor mu ? Onu bir şekilde hastaneye götürüyor mu? İşte bu, vatandaşa hizmet budur. milleti sevmek budur. Biz milletimizi seviyoruz" diye konuştu.
"TRAKYA BÖLGESİ MUHTEŞEM OLACAK"
Bakan Eroğlu, Trakya’nın muhteşem bir bölge olacağına inandığını belirterek, "10 milyar TL ile Trakya’da bütün sulama tesisleri, bütün atık su arıtma tesislerinin tamamı bitecek. Ve 10 milyar TL ile Trakya gerçekten çok büyük bir gelişim merkezi, büyük bir gıda maddeleri üretim ve ihracat üssü sanayisi gelişen bir bölge olacak. Bunun sözünü veriyoruz. Biz sözümüzün eriyiz. Trakya Gelişim Projesi (TRAGEP) dediğimiz Tekirdağ, Kırklareli, Edirne ve Gelibolu’yu kapsayan bu muazzam projeyi bitireceğiz tarih ve saati veriyoruz. Allah’ın izniyle Trakya muhteşem bir şekilde tamamlanacak. Eksik varsa bunları yerine getirmek bizim boynumuzun borcudur. Ancak şunu da söyleyeyim yaparsak biz yaparız. Çünkü bizim yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır" şeklinde konuştu.
Bakan Eroğlu, konuşmasının ardından, 93 milyon TL değerindeki 25 tesisi, Vilayet Meydanında düzenlenen Toplu Açılış Töreni ile Kırklareli halkının hizmetine sundu. Temel atma törenine Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Kırklareli Valisi Esengül Civelek, Devlet Su İşleri Genel Müdürü Ali Rıza Deniz ve çok sayıda vatandaş katıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Orman Ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu:
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN