Edes Projesi Tanıtım Programı Düzenlendi

Giriş Tarihi: 26.3.2015 15:28 Güncelleme Tarihi: 30.3.2015 09:55
Edes Projesi Tanıtım Programı Düzenlendi
EDES (Engelli Destek Projesi) tanıtım programı düzenlendi.
Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğünde görevli işitme engelliler tercümanı tarafından da görsel anlatımın sunulduğu toplantının açılışını Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Ramazan Baykara yaptı.
Baykara yaptığı açılış konuşmasında, "19 proje oluşturduk ikisi kabul edildi. Projemize hedef Millli Eğitim Müdürlüğüne bağlı çocuklarımızı yarın büyüdüklerinde sahiplenme kabul etme çalışmasıdır. Engelliliğin farkında olmalıyız ki egelliler toplum olarak merhametsizllik durumu yaşamasın kadına ve çocuğa şiddet gibi bir çok durum da bunu ifade ediyor" dedi.
Sosyal Hizmet Müdürü (Sosyal Hizmet Uzmanı) Erhan Bolat, projenin detaylarını anlattı. Bolat, EDES’projesinin tıbbı rehabilitasyona ve engelin önlenmesine katıda bulunmayı amaçlayan bir destek programı olduğunun belirtti. Bolat yaptığı sunumda, “Engellilik alanında sorunun aşılması ve kaynağının oluşturulması için sorunu yaşayanların kendi projelerini üretmelerini ve engelli bireylerin aileleri ile birlikte görünür kılınmasına katkı sunmak bizim için en önemli amaçtır. 2011 ve 2012 yılllarında uygulanan EDES programına 2014 yılında ’de dahil edilmiştir. Proje kaspsamında il müdürlüğümüz’ünde içerisinde olduğu 7 proje teklifi uygulamaya değer görülmüştür. Engellerin türleri ve nedenleri konusunda eğitim-öğretim çalışmasında yeni neslin eğitim,öğretim ve bilinçlenme aşaması çok önemlidir. Engellerin oluşumu noktasında etkili olan nedenler de bireysel olarak korunabilmek ve çevresinde ki bireylerin engel konusunda ki temel bilgi yanlışlarını düzeltmek noktasında etkili bir paylaşım içerisinde olunacaktır” diye konuştu.
Bolat, projenin ise en önemli hedefinin engelliliğin nedenleri konusunda bilgi birikimine sahip bireylerin bu birikimlerini uygulamaya geçirmeleri için sağlıklı bireylerin engelin kalkması noktasında engel kavramının en aza indirilmesini sağlamak olduğunu ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Edes Projesi Tanıtım Programı Düzenlendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN