Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ahi Kadınları İstanbul Turu Düzenledi

Giriş Tarihi: 27.5.2015 08:28 Güncelleme Tarihi: 27.5.2015 09:35
Ahi Kadınları İstanbul Turu Düzenledi
’de 28’incisi düzenlenen ahilik haftası kutlamalarının ardından geleneksel hale gelen ahi kadınları gezisinin ikincisi düzenlendi.
Kutlamaların ardından ahilik haftası kutlamalarında yer alan ahi kadınları gezisinin ikincisi, Çilem Güldellal ve Ümüş Özdemir tarafından organize edilen gezi ile İstanbul’a yapıldı.
Tarih ve kültürün bir arada yaşandığı İstanbul gezisinde ahi kadınları, İstanbul’da ahilik kültürünü anlattı. Adalar turu ile başlayan gezide ahi kadınları İstanbul’da fayton gezisi düzenleyip ruhban okulu ziyaretinde bulundu. Osmanlı padişahların da kaldığı Dolmabahçe Sarayında Kırşehirli ahi kadınları Mustafa Kemal Atatürk’ün de son nefesini verdiği yerde dua etti. Ayasofya, Sultanahmet Camii, Topkapı Sarayı, Ruhban Okulu gezilerinin ardından tarihi mısır çarşında gezen ahi kadınları boğaz keyfinin ardından Kırşehir’e döndü.
Düzenlenen gezi hakkında bilgi veren ve geziyi organize eden Çilem Güldellal ve Ümüş Özdemir, "Kırşehirli hanımlar olarak ikincisini düzenlediğimiz gezi ile hanımların tarihi öğrenmelerini ve kültürel etkileşim yaşamalarını sağladık. Geleneksel hale getirdiğimiz gezi çalışmalarımızın yenisini de inşallah bir sonra ki dönemde yine organize edeceğiz. Kendi kültürümüzle birlikte başka kültürleri de tanıyarak etkileşim halinde olmanın ahi kadınları olarak hazzını yaşadık" dediler.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ahi Kadınları İstanbul Turu Düzenledi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN