Ramazan’da İntihar Vakalarında Düşüş Bilimsel Olarak İspatlandı

Giriş Tarihi: 20.7.2015 11:18 Güncelleme Tarihi: 20.7.2015 16:55
Ramazan’da İntihar Vakalarında Düşüş Bilimsel Olarak İspatlandı
Ahi Evran Üniversitesi (AEÜ) Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ruh ve Toplum Sağlığı Merkezi psikiyatri uzmanı Şafak Taktak, İstanbul’da 1978-2012 yılları arasındaki asılma yöntemiyle intihar dosyalarında yaptığı araştırmada Ramazan ayında azalmalar olduğunu bilimsel verilerle ispatladı.
Taktak, "Din ve İntihar Arasındaki İlişkiye Kanıt" adlı araştırması, dikkate değer bulunarak Avustralya Adli Tıp Akademisi’nin merkezi İngiltere’de bulunan uluslararası bilimsel hakemli Avustralian Journal Of Forensic Sciences dergisinde mayıs ayında yayınlandı.
Psikiyatri uzmanı Şafak Taktak, yaptığı açıklamada, Ahi Evran Üniversitesi ve Namık Kemal Üniversitesi’nden bilim insanları ve Adli Tıp Kurumundan yetkililerin yardımıyla dini inancın intihara olan etkilerini anlayabilmek, Ramazan ayında intihar olgularının diğer ay ve günlere göre azalma olup olmadığını incelemek için araştırma yaptığını söyledi.
Daha önce İstanbul Adli Tıp Kurumunda 5 yıl görev yaptığını ifade eden Taktak, 1978-2012 yılları arasındaki adli dosyaları inceleyerek, ası ile intihar (asarak) olayının sayısal özelliklerini karşılaştırdığını ifade etti.
"RAMAZAN AYINDA AZALMA OLDU"
Taktak, 33 yılın araştırmasında 4 bin 315 ası intiharı dosyasına rastladığına dikkati çekerek, şöyle konuştu:
"Ramazan söz konusu olduğu için 15 yaş altını çıkardık. Bir de sünnetsiz olanları çalışma dışına aldık. Geriye 4 bin 315 kişi kaldı. Bunların aylara göre 33 yılını inceleyerek grafiklerini yaptık. Ası intiharlarının 267’si Ramazan ayında olurken 4 bin 48’i Ramazan dışında olmuş. Bu çalışmada sadece 5 yılda Ramazan ayında olan intihar sayısının yıllık intihar ortalamasını geçtiği, 33 yıllık çalışma kapsamında 28 yılda ramazan ayındaki intihar vakalarının yıllık intihar ortalamasının altında kaldığı görülmektedir. Ramazan aylarında intihar olaylarında istatistiksel olarak anlamlı derecede azalma olduğu saptanmıştır."
Herhangi bir yılda ramazan öncesinde ya da sonrasında ası intiharları yüksek iken bu aya geldiğinde belirgin bir düşüşü gözlemlediklerini aktaran Taktak, "2010 yılında ağustos-eylülde 5-8 olmuş ası ile intihar. Diğer aylarda 20 ile 28 arasında değişmiş. 2011’de ortalama 22-23 iken, Ramazanın olduğu aylarda 5-13 gibi ası ile intihar olayı meydana gelmiş. 1990’da aylık ortalama 9 iken, Ramazan’ın denk geldiği aylarda 1-3’e düşmüş" değerlendirmesini yaptı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ramazan’da İntihar Vakalarında Düşüş Bilimsel Olarak İspatlandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN