Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Havuz başı kitaplarım

Altı yaşındaki yazarımız Rüzgar bu yaz tatili için ayırdığı üç kitabı anlatıyor. Hayatımızdaki kırmızı çizgilerin bahsedildiği bir kitap, gençlik koşusuna katılacak Liam’ın hikayesi ve hayali köpeği olan çocuğun öyküsü...

Giriş Tarihi: 8.6.2018
Havuz başı kitaplarım
Kırmızı çizgilerimiz
Hepimizin hayatında bir sürü kırmızı çizgi var biliyor musunuz? Kitabın kahramanı Emir de bu çizgilerle tanışıyor. Komşu amcayı park yerine kırmızı çizgiler çizerken görüp annesin koşuyor Emir. "Kırmızıya boyadığım her yer benim park yerim, başka araba giremez" diye bağıran amcayı anlatıyor. Peki neden kırmızı? Bu renk bize yapmamamız gereken şeyleri anımsatıyor değil mi? Annesi de onu onaylıyor. "Bir şeyin kırmızı çizgileri olduğunda ona yaklaşmanın yasak olduğunu anlarız" diyor. Emir de ne yapsın, oyuncaklarını kırmızı çizgi içine alarak ona başkalarının yaklaşmasını yasaklıyor. Ama bundan çok daha önemli kırmızı çizgiler var tabii... Annesi anlatıyor: "Ülkemiz bizim kırmızı çizgimizdir, evimiz ise ailemizin kırmızı çizgisi. Hiçbir yabancı, bu çizgilerden içeri izinsiz giremez, bizi birbirimizden ayıramaz." Annesi devam ediyor anlatmaya: "Sadece bu kadar da değil, vücudumuzun kırmızı çizgileri de var, oralar bizim özel bölgelerimiz." Bu konuları anaokulunda da öğrendik zaten. Bize ne kadar iyi davransa bile hiçbir yabancı özel bölgelerimize yaklaşamaz ve dokunamaz.
Bu kişi arkadaşımız, komşumuz ya da tanıdığımız biri olsa bile... Bu kırmızı çizgi meselesi çok önemli, tüm çocukların bilgilenmesi gerekiyor. O yüzden bu kitabı anne ve babaların çocuklarına mutlaka okumaları lazım.
(Kırmızı Çizgi, Erdem Çocuk)

Rüzgar'ın hayali köpeği
Benimle aynı isimde, Rüzgar adında bir çocuk ve onun hayali köpeğinin öyküsü anlatılıyor bu kitapta. Birlikte geziyorlar, birlikte eğleniyorlar. Çok uzaklardaki babası Rüzgar'ı aradığında yanında hep hayali köpeği oluyor.
Kimse köpeğini göremiyor ama Rüzgar çok mutlu. Ama bir gün hayali köpeği ortadan kayboluyor, çünkü annesi ona gerçek bir köpek alıyor. Ama bu gerçek köpek eski arkadaşı gibi değil, Rüzgar uzaklardaki babasıyla telefonda konuştuğunda gözlerinden süzülen yaşları yalamayı sevmiyor mesela. Ya da Rüzgar'la sürekli maceraya atılmak istemiyor. Rüzgar gerçek köpeğiyle kendini daha yalnız hissetmeye başlıyor. Ama çözümü kısa bir süre sonra buluyor. Artık hayali başka arkadaşları var.
Hiç görmediği bir zebra, var olmayan bir su aygırı, gergedan, zürafa, ayı...
Çok dokunaklı bir kitap. İçindeki resimler de çok etkileyici. Hayal gücünün iyileştirici etkisini anlıyorsunuz.
Sanırım kitaptaki çocuk babasını uzun süredir hiç göremediği için bu hayali kahramanlara sığınmış.
(Olmayan Bir Köpeğin Hikayesi, Final Yayınları)

Küçük koşucular
Yakın arkadaşlarıyla birlikte, geleneksel gençler koşusuna hazırlanan Liam, rıhtım boyunca nasıl fırtına gibi koşacağını, bitiş çizgisini nasıl göğüsleyeceğini düşünüp durur. O gün, koşmak yerine annesinin zoruyla yaşlı komşularını ziyarete gider. Komşuda gördüğü eski fotoğraflar ve dinledikleri, Liam'ın koşusuna yepyeni bir anlam kazandırır. (Küçük Koşucular, Günışığı Kitaplığı)
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Havuz başı kitaplarım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN