Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dostlukla başlar sağlıklı günler

Gazeteci Özgür Gökmen Çelenk’in alanında uzman 23 doktorla yaptığı mülakatlar sonucu yazdığı Gençlik Sırları kitabı sağlıklı yaşamın reçetesini sunuyor. Doktorların verdiği ilk sır: Vücudunuza dost muamelesi yapın

Giriş Tarihi: 1.11.2019
Dostlukla başlar sağlıklı günler
BM raporlarına göre her dokuz kişiden biri aç ve araştırmalara göre günümüzde her 10 kişiden birinin obezite sorunu var. Bir tarafta açlık çeken insanlar diğer tarafta obezite sorunu yaşayanlar...
Bu manzara modern dünyanın tuhaflığına işaret etmesi açısından önemli ve her bakımdan sağlıklı bir dünyada sağlıklı bir hayat süremediğimizin de göstergesi...
Bu tabloyu görünce yaşadığımız global düzenin bizim sağlığımızı düşündüğünü söylemek zorlaşıyor.
Ki bu yapılmadığı gibi bize dayatılan hayat biçiminden tutun da yiyecek ve içeceklere kadar her şeyin sağlımız için ne kadar sakıncalı olduğu artık ortada.
Peki ne yapmalı? Kendi sağlımızı kendimiz koruyacağız.
Aslında zor değil. Doktorlar neyi, nasıl yapacağımızı her gün söylüyor, kitle iletişim araçlarını kullanarak.
Fakat günümüzde şöyle bir sorun var. Sağlıklı yaşam adına ehliyetli ehliyetsiz herkes bir şey söylediği için biz bilgi kirliliği içinde buluyoruz kendimizi... Bu sefer de neyin doğru neyin yanlış olduğunu anlamamız zorlaşıyor.
Gazeteci Özgür Gökmen Çelenk'in Gençlik Sırları kitabı bu anlamda önemli... Gazeteci olarak sağlık alanında yaptığı haberlerle tanınan Çelenk alanlarında uzman 23 doktora sağlıklı yaşamanın yol ve yöntemlerini anlattırıyor. Gökmen Çelenk'in doktorlarla yaptığı mülakatlar sonucu yazdığı kitap bir anlamda sağlıklı yaşamın reçetesi haline geliyor. Kitabı okuyunca biraz dikkat biraz özenle, bize dayatılan yaşam biçiminde sağlıksızca sürdürdüğümüz hayatımızı tersine çevirebileceğimizi anlıyorsunuz.
Aslında bütün doktorların ortak nasihatı vücudumuzla dost olmamız yönünde. Ki yapılan en büyük yanlışlardan biri vücudumuzu hor kullanmak. İşte tam da bu yanlış, sağlıksız hayatı getirdiği gibi türlü türlü hastalıklara da davetiye çıkarıyor.
Doktorlar da öncelikle sağlıklı yaşama mental olarak geçmek gerektiğini anlatıyor.
Vücudumuzu tanımamız gerektiğini ve ona bir dost muamelesi yapılmasını salık vermeleri bu yüzden. Gençlik sırlarının ilki bu işte.
Sonrasında çoğu profesör olan her doktor kendi uzmanlık alanında sağlıklı yaşam için çeşitli tavsiyelerde bulunuyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dostlukla başlar sağlıklı günler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN