Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’in dönüşü ve tarihte gezinti

Yaz bitti, tatil rehaveti ve yaşananlar güzel bir anı artık. Önce sofraların tadı değişti, ardından sonbahar geldi... Turgut Uyar’ın dediği gibi: Eylül toparlandı gitti işte ekim filan da gider bu gidişle... Ama kitapseverlerin zamanı yeni yeni başlıyor

Giriş Tarihi: 1.11.2019
Martin Beck’in dönüşü ve tarihte gezinti
Diyarbakır, Konya, Elazığ, Ankara fuarları derken 38. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı da kapılarını yarın açıyor.
Şimdi eskimeyen dostlara, yazdan kalan notlar ve yeni havadislerle kavuşma zamanı... Polisiye sevenlere bir müjdeyle başlayalım. Komiser Martin Beck, 55 yıl sonra hem de 10 kitaptan oluşan tüm serisiyle geliyor.
Bir dönem altısı yayımlanmış, yakın zamanlarda da basılan ancak yarım kalan seriye bu kez tamamıyla kavuşuyoruz.
İskandinavya ve kuzey ülkelerindeki polisiye akımın öncüsü olan İsveçli gazeteci- yazar karı koca Maj Sjöwall ve Per Wahlöö'den oluşan iki kişilik ekibin ilginç bir hikayesi var.
Birlikte Martin Beck'in 10 kitabını yazan çiftin, komiserimize vedası Per Wahlöö'nün 1975'te ölümüyle gerçekleşiyor.

BİR KADIN CESEDİ BULUNUR...
"DNA tespiti yapalım, bilgisayardan profil eşleşmesine bakalım, internetten araştır, sistemde baktıralım, yüz analizi yapalım, araç takip sinyalini izleyelim, cep telefonu en son nereden sinyal verdi..." Polisiye roman, dizi ya da filmlerdeki bu repliklerin hiçbiri Martin Beck'te yok... Kanaldaki Kadın adıyla yayımlanan ilk kitap 1964 yılında yazılmış. İsveç'in ünlü kanallarında genç bir kadın cesedi bulunur.
Kimliği, adı, hiçbir veri yok. Martin Beck ve arkadaşları iğneyle kuyu kazar gibi cinayeti çözüyor.
Amerikalı bir yetkiliyle konuşmak için santralden istenen yardım, gidip gelen sesler, parazitler, yanlış anlamalar. Belgelerin gelmesi için günlerce beklemeler.
Türk polisi ve büyükelçiliğinden istenen yardımlar, Ankara'daki iki kişinin ifadeleri de araya karışıyor.
Gerçek bir sorgu ustası, hafızası müthiş Martin Beck'in her olasılığı kimi boşa çıksa da sabırla elden geçirmesi ve soğukkanlı tutumuyla zirveye ulaşan son. Ayrıksı Kitap, serinin ikinci kitabı Duman Olan Adam'ı da yayımladı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Martin Beck’in dönüşü ve tarihte gezinti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN