Türkiye'nin en iyi haber sitesi

21 Kedide Sanat Tarihi Yolculuğu

Sanat tarihinde sıra dışı bir yolculuğa çıkmaya ne dersiniz? Eğer bu ilginizi çekiyorsa kitabevi raflarında yerini alan bir kitap tam da böyle bir yolculuğu vaad ediyor.

Giriş Tarihi: 3.3.2020 17:16 ABONE OL
21 Kedide Sanat Tarihi Yolculuğu

VakıfBank Kültür Yayınları'nın Türkçe'de ilk kez yayımladığı "21 Kedide Sanat Tarihi" isimli kitap, okuru sanat tarihinde sıra dışı bir yolculuğa çıkarıyor. Bunu yaparken akımlar ve sanatçılarla ilişkilendirilerek tasarlanan kedileri kullanıyor.

"21 Kedide Sanat Tarihi" adındaki kitapta, tarih boyunca birçok kültürde simgeleştirilen kedilerin sanatçıların atölyelerinde yer almalarına ilişkin bilgiler veriliyor. Sanat akımlarının nasıl ortaya çıktığının ve sanatçıların nelerden etkilendiğinin aktarıldığı kitabın illüstratörlüğünü Nia Gould, Türkçe çevirisini Ebru Berrin Alpay yaptı.

BİZANS'TA AMAÇ RUHANİ ATMOSFER

Kedilerle Antik Mısır'da başlayan sanat tarihi yolculuğu, günümüzden birkaç yıl öncesinin Genç Britanyalı Sanatçılarına kadar devam ediyor. Kitabın sonunda ise sanatçıları ve akımları bir bakışta özetleyen bir zaman çizelgesi bulunuyor.

Kara kedi Antik Mısır'da yeniden do¬ğuşu simgelerdi. Bizans sanatında kedi şımartılır, dahası ilahlaştırılırdı. Yüzler ciddi ifadeler ve abartılı fiziksel özelliklerle betimlenirdi. Figürün aslını yansıtmak amaçlar arasında bulunmazdı. Kitapta bunun nedeninin, sanatçıların konularını dünyeviden ziyade ruhani bir atmosfer içine yerleştirmek istemelerinden kaynaklanması olarak ifade ediliyor.

ARKADAŞINA GÖNDER
21 Kedide Sanat Tarihi Yolculuğu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA