Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İnsanlar tuhaftır

Şu anda ön saflarda koronavirüsle mücadele eden , Uzağa Gidemem adlı kitabında sosyal izolasyona maruz kalan ilişkiler üzerinden insanın kendiyle hesaplaşmasını anlatıyor

Giriş Tarihi: 10.4.2020 ABONE OL
İnsanlar tuhaftır
Meral Saklıyan bir tıp doktoru. Yoğun bakım uzmanı bir hekim. Yaşadığımız koronavirüs salgınında can kurtarmak için seferber olan ve insanüstü çabayla çalışan sağlık ordusunun bir neferi.
Son günlerde yazmaya ne kadar vakit buluyor bilemeyiz ama Saklıyan aynı zamanda bir edebiyatçı. Yazıları ve öyküleri bugüne kadar çeşitli mecralarda çıktı.
Geçen yıl da Yaşar Kemal biyografisi yayınlandı. Yaşar Kemal: Çukurova'dan Dünyaya adlı eser usta yazarın çocukluğundan son nefesini verene kadar kronolojik olarak tüm hayatını gözler önüne seriyor.
2019 Saklıyan için verimli bir yıl olsa gerek ki ilk öykü kitabı Uzağa Gidemem de yılın son aylarında raflarda yerini aldı.

HER EV BİR HİKAYE
Komşumuzla karşılıklı sabah kahvesi içemediğimiz, ailemizle aynı odada vakit geçiremediğimiz, sevgilimizi göremediğimiz, arkadaşlarımızla bol sohbetli yemekler yiyemediğimiz bir dönemdeyiz. Ne düğün ne de cenazede… Bir araya gelmemiz salgın geçene kadar yasak.
İşte böyle bir dönemde kısa bir süre önce ikinci baskısını yapan Uzağa Gidemem'i okuyorum.
Onlarca apartmanın bulunduğu bir sokağa girmiş gibi hissediyorum kendimi. Çocukluğumun geçtiği mahallelerdeki gibi bir sokak. Işığı yanan, perdesi açık ya da kapalı her ev başka bir hikayeye açılıyor.
Töz'de Meftun, Hayriye ve Berna adlı üç kardeşle tanışıyorum. Onları bir kayıp bir araya getiriyor. Nişan adlı öyküde ise bir başka evde nişan merasiminde buluyorum kendimi.
Unutmabeni Çiçekleri adlı öykü Halit Ziya Uşaklıgil'in şu sözlerini hatırlatıyor ilk olarak: "İnsanlar tuhaftır. Fena bir şey yapmakta olduklarını hissedecek olurlarsa mutlaka en evvel vicdanlarını susturacak bir sebep bulurlar."
Kitaptaki öyküler şu sıralar sosyal izolasyona maruz kalan insan ilişkileri üzerinden insanın kendiyle hesaplaşmalarını anlatıyor.
Yapılan planlar hesapta olmayan gelişmelerle iptal ediliyor, yaşanan hayatlar ortaya çıkan bir sırla altüst oluyor, doğru bilinenler sorgulanıyor…
Meral Saklıyan, evlere, hayatlara konuk oluyor, bizi normal hayatlarımızın gizli gerçekleriyle yüzleştiriyor.

KISMET ADLI ÖYKÜDEN….
Gece ilerledikçe düşünceler büyüdü, vesveseler eklendi, koyunları kaçırttı. Ne hikmetse, kafasındaki bütün sorunlar hesaplaşmak için hep bu saati bekler oldu. İçindeki kavgalara, fırtınalara her gün bir yenisi ekleniyordu. Hayat karşısında safını belirlemeye çalıştıkça, geçmiş bütün acımasızlığıyla karşısına dikiliyor, inancını oluşturan yargılar bugünün gerçekleriyle çelişiyordu. Her gün bir tuğla koyarak, alın teriyle oluşturduğu kaleyi ne yapacaktı peki, duvarları yıkılacak gibi değildi. Ama iki kere iki her zaman dört etmiyordu işte. Belki daha basit bakmak gerekiyordu hayata veya toplumun çoğunluğuna karışmak…

MERAL SAKLIYAN KİMDİR?
Adana doğumlu yazar Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni bitirdikten sonra Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde ihtisasını tamamlayarak uzman doktor unvanını aldı.
Öyküleri Notos, Varlık, Edebiyatist, Galapera Fanzin, Gamlıbaykuş, İzafi gibi dergilerde yayımlandı.
Kadın Yazarlardan Kadın Öyküleri seçkisinde Hamam öyküsüyle, Sadık Dostlara isimli derlemede Kral'ın Dönüşü isimli öyküsüyle, İzmir KYD'nin (Kadın Yazarları Derneği) III. Kadın Öyküleri kitap seçkisinde Yüzleşme temalı öyküsüyle yer aldı.
Töz adlı öyküsü, Cumba Kültür Sanat Platformu'nun 2018 yılında düzenlediği yarışmada birincilik ödülüne layık görüldü.

ARKADAŞINA GÖNDER
İnsanlar tuhaftır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA