Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’de Eğitim Gören Yabancı Öğrenciler Türk Ailelere Misafir Oluyor

Giriş Tarihi: 23.2.2015 15:38
Kocaeli’de Eğitim Gören Yabancı Öğrenciler Türk Ailelere Misafir Oluyor
Büyükşehir Belediyesi’nin “Misafir Ol Gel Bana” projesi kapsamında, ilimizde eğitim gören uluslararası öğrenciler, her hafta farklı bir Türk aile tarafından misafir ediliyor.
Farklı ülkelerden gelen ve ülkemizdeki üniversitelerde eğitimlerini sürdüren öğrencilerin sayısı giderek artıyor. Günümüz itibariyle Kocaeli’de üniversite eğitimi gören, 91 ülkeden 1365 öğrencinin önemli bir kısmı Türkî Cumhuriyetler, Orta Doğu ve Balkan ülkeleri, ülkelerinden oluşuyor. Gençlik Hizmetleri Şube Müdürlüğü çatısı altında organize edilen Uluslararası Öğrenci Birimi de bu öğrencilerin sorunlarıyla yakından ilgilenerek onlara hizmet ediyor.
Ülkelerinden ve ailelerinden uzakta olan öğrencilerin sosyo-psikolojik durumlarını da göz önünde bulundurarak, hem kültürümüzü daha iyi tanıtmak hem de yeni bir medeniyet inşasına katkıda bulunmak amacıyla “Misafir ol gel bana” projesi hayata geçirildi. Kültür Ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Gençlik Hizmetleri Şube Müdürlüğüne bağlı Uluslararası Öğrenci Biriminin organize ettiği proje kapsamında, ilimizde eğitim gören uluslararası öğrenciler 5’er kişilik guruplar şeklinde, her hafta farklı bir Türk aile tarafından ağırlanıyor. Böylece hem Türk ailelerimiz bilmedikleri farklı kültürler hakkında bilgi sahibi oluyor hem de yabancı öğrenciler, Türk Kültürü ile alakalı daha samimi, doğru ve interaktif bir “kültürleşme” süreci yaşanıyor.
“Misafir Ol Gel Bana” projesi, Büyükşehir Belediyesi çalışanlarından da büyük ilgi görüyor. Müdürlüğümüz personellerinden Eyüp Ensar Demir, 5 kişilik yabancı öğrenci gurubunu evinde misafir etti. Oldukça sıcak bir ortamda öğrencilere Türk lezzetleri tattırılırken yemeğin ardından hoş sohbet ortamında sıcacık çaylarını yudumladılar. Uluslararası öğrencilerle ev sahibi, karşılıklı olarak hediyeleştikten sonra, iyi dilek ve temennilerin ardından vedalaşarak ayrıldılar.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kocaeli’de Eğitim Gören Yabancı Öğrenciler Türk Ailelere Misafir Oluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN