Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Spor Okullarında Eğitim Devam Ediyor

Giriş Tarihi: 7.3.2015 15:08 Güncelleme Tarihi: 8.3.2015 17:57
Spor Okullarında Eğitim Devam Ediyor
Büyükşehir Belediyesi’nin sporu tabana yaymak amacıyla projelendirdiği Spor Okulları, kurduğu dinamik yapıyla yoluna devam ediyor.
Ücretsiz olarak sporun beş önemli branşında eğitim veren Spor Okulları’nın en önemli özelliklerinden birini ise, antrenörlerin çocuklara verdiği önem oluşturuyor. Kendi alanında uzman spor eğitmenleri, yetiştirdikleri her bir öğrenciye potansiyel olimpiyat sporcusu kimliğiyle yaklaşıyor. Antrenörler, spor eğitiminin yanı sıra öğrencinin sosyo-psikolojik durumu ile okuldaki ders başarısını da yakından takip ediyor. Böylece bir Spor Okulu öğrencisi, antrenörünün hayat koçluğu gözetiminde spor eğitimini akademik düzeyde sürdürme şansı yakalıyor.
12 ilçede ve 16 spor tesisinde devam eden Spor Okulları’nda 6-12 yaş arasındaki çocuklara Masa Tenisi, Basketbol, Voleybol Tenis ve Cimnastik branşlarında eğitim veriliyor. Türkiye’nin en fazla lisanslı sporcusuna sahip kulübü olan Kağıtspor da, Spor Okulları’na direkt olarak destek veriyor
Spor Okulu öğrencileri, İl Milli Eğitim Müdürlüğü beden eğitimi antrenörleri tarafından seçtikleri ilgili branşta çalıştırılıyor. Spor Okulları bu yılki düzenlemeyle üç ana temel üzerinden başladı. İlk etapta; çocuğun doğasında olan oyundan hareket edildi ve çocukların seçtikleri branşlar antrenörler tarafından öncelikli olarak eğlenceli yöntemlerle tanıtıldı. Bu süreçte çocuğun branşa olan ilgisi gözlemlendi.
Gözlemlerini bir rapor halinde getiren antrenörler kısa bir süre önce ise ikinci etap olan antrenman sürecini başlattı. Spor Okulu öğrencileri bu çerçevede seçtikleri branşta düzenli olarak antrenman grubunda ilerliyor.
Söz konusu çalışma, dünya spor literatüründe yer alan şampiyon sporcu yetiştirme metodu olarak biliniyor. Bugün bir çok dünya ve olimpiyat şampiyonu bu sistemle başarıyı yakalıyor.
Spor Okulu öğrencisi bunun dışında antrenörünün sürekli ve yakın takibinde tutuluyor. Spor Okulu antrenörleri öğrencilerinin sosyo - psikolojik durumunun yanı sıra okul başarısı ile de yakından ilgileniyor. Sporcunun başarısının temelini oluşturan söz konusu uygulamaları en iyi şekilde gerçekleştiren Spor Okulu antrenörleri ayrıca çocukların aileleriyle de sürekli dirsek temasında bulunuyor. Spor Okulu öğrencileri ailelerle düzenli olarak gerçekleştirdikleri veli toplantılarıyla olası sorunları başında çözme imkanı yakalıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Spor Okullarında Eğitim Devam Ediyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN