Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’de 5 Dakikada İnşaat Ruhsatı Hizmeti

Giriş Tarihi: 8.3.2015 10:58 Güncelleme Tarihi: 8.3.2015 17:57
Kocaeli’de 5 Dakikada İnşaat Ruhsatı Hizmeti
Büyükşehir Belediyesi ilk ve tek örnek olan bir hizmeti hayata geçirerek, web tabanlı sistemi olan "Mekansal Adres Kayıt Sistemi" hizmetiyle vatandaşların inşaat ruhsatı ve iskan belgelerini 5 dakika gibi kısa bir sürede almalarına imkan sağlıyor.
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Mekansal Adres Kayıt Sistemi (MAKS) adı verilen ve vatandaşların inşaat ruhsatı, iskan belgelerini hızlı ve güvenilir bir şekilde alabildiği hizmeti ilk ve tek kullanan Büyükşehir Belediyesi oldu. Ruhsat ve iskan alımları sürecinin ortalama 1 hafta işlem süresi geçiren Kocaelilili vatandaşlar, sistemin devreye geçirilmesi ile yaklaşık 5 dakikada belgelerini almaya başladılar. Kocaeli’deki vatandaşlar, MAKS adı verilen sistem sayesinde, ruhsat ve iskan alımlarını online olarak tek merkezli bir platformdan anlık olarak alabilecek.
Kocaeli genelinde Büyükşehir Belediye modeline geçilmesiyle birlikte bir çok konuda olduğu gibi, ilçe belediyelerinin inşaat ruhsatı ve iskan belgesinin verilebilmesi işlemleri de Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin kontrolünde yapılmaya başlandı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bu hususta etkin bir yönetim ortaya koymak amacıyla 12 ilçe belediyesi ile koordinasyon sağlayarak, bu belediyelerin mevcut yapıları çıkarılmış ve web tabanlı bir program oluşturularak işlemlerin bu sistem üzerinde yürütülmesini sağladı.
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin vatandaşların hizmetine sunduğu MAKS sistemi, ülke çapında da örnek alındı. İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü de, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin hayata geçirdiği bu sistemi Türkiye’nin tamamına uygulamak için model seçti. Bu kapsamda entegrasyonun sağlanması amacı ile adres, numaralama ve yapı belgelerine ilişkin mevcut sözel verilerin ulusal ve uluslararası standartlar dikkate alınarak mekansal ortama taşınması sağlandı.
Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, pilot olarak seçtiği Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ni bu sisteme entegre etmesi için bazı şartların mevcut olup olmadığını kontrol etti. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı Coğrafi Bilgi Sistemler Şube Müdürlüğü tarafından edinilen verilerin zenginliği ve serverlerin uygunluğunu tespitinin ardından MAKS’ı hayata geçiren ilk ve tek Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli oldu.
İlçe belediyelerine yapılan inşaat ruhsatı alma, adresi açılmamış meskene adres ve kapı numarası alma, tamamlanan inşaatlara iskan verilmesi işlemlerinin tamamı MAKS sistemi üzerinden yapılıyor. Gerekli tüm belgeleri hazır olan vatandaşlar ruhsat için ilçe belediyesine giderek verilerini kayıt altına alınmasını sağlıyor. Alınan veriler Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı sistem sayesinde Büyükşehir Belediyesi sistemine anında ulaşıyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ekipleri de onay işlemleri kısa sürede yaparak vatandaşların söz konusu istekleri zaman kaybı yaşanmadan halledilmiş oluyor. Bilgiler aynı zamanda Ankara’da Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün sunucularında kayıt altına alınıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kocaeli’de 5 Dakikada İnşaat Ruhsatı Hizmeti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN