Geri Dönüşüm Merkezi Gibi Kurs “Ko-mek”

Giriş Tarihi: 9.3.2015 13:58 Güncelleme Tarihi: 9.3.2015 14:46
KO-MEK Darıca Kurs Merkezi’nde araba lastikleri, teneke kutuları gibi birçok eşyayı boyama atölyesi ile geri kazandırıyor.
Büyükşehir Belediyesi Meslek ve Sanat Eğitimleri Kursları (KO-MEK), yaptığı çalışmalarla hem kursiyerlerin hem de ülke ekonomisine katkıda bulunup, bunun yanında da çevre bilincinin gelişmesine katkı sağlıyor. Evlerde, işyerlerinde, sosyal alanlarda ortaya çıkan atıkların sanat teknikleri kullanılarak değerlendirildiği ve yeniden kullanılır hale getirildiği KO-MEK Darıca Kurs Merkezi’ndeki ahşap boyama atölyesi adeta bir geri kazanım merkezine dönüştü.
Kursta verilen eğitimlerle yetenekli birer usta haline gelen Kocaelili kursiyerler, araba lastikleri, eski sehpalar, eski sandıklar, borular, su kabağı, tepsiler, bavullar, köpükler, teneke ambalaj kutuları, eski tepsiler, kasalar, eski sandalye gibi birçok eskimiş ve yıpranmış eşya ve atık maddeler kullanılabilir dekoratif ürünler haline getiriyorlar. Eskitme, varak, çatlatma, sicim ip, düz boyama, peçete tekniği, dekopraf tekniği, rubon desenler gibi birçok farklı tekniğin uygulanmasıyla elde edilen ürünler, bir yandan mimari bir estetik oluştururken, diğer yandan da kursiyerler için bir sanat eseri oluyor.
KO-MEK Darıca Kurs Merkezi Ahşap Boyama ve Vernikleme branşınde eğitim gören Semra Akbulut, kursların kendileri için çok iyi bir faaliyet olduğunu söyleyerek, “Burada yaptıklarımız bizim için hem hobi olurken, hem de ürünlerimizi satabiliyoruz. Ama en önemlisi elimizdeki birçok malzemeyi kullanılır hale getiriyoruz. Benim de boyaya önceden ilgim vardı. KO-MEK’ te ahşap boyama kursu olduğunu öğrenince başvurdum. Eylülden beri kurslara devam ediyorum. Çok memnun kaldım ve devam etmeyi düşünüyorum” dedi.
Daha önce resim branşına başlayan ve 3 yıldır devam eden 70 yaşındaki Tülay Kayağrısı ise ahşap boyama branşına bu sene başladığını ve hocalarının öğrettiği tekniklerle boyama yaptıklarını ifade ederek, “Ağaç rölyefleri katlayarak eski tepsilerin üzerine ağaç, çiçek, ev gibi şekiller yaparak yapıştırıyoruz. Böylece hem eski malzemeleri değerlendirmiş oluyoruz, hem de değişik eserler ortaya çıkıyor. Hocalarımıza, kurs yöneticilerimize ve özellikle de belediye başkanımıza bu çalışmalardan dolayı çok teşekkür ediyorum diye konuştu.
Ahşap boyama kursuna bu yıl başlayan Nilgün Karabulut da resim ve boyama türündeki branşların çok ilgisini çektiğini söyleyerek, “KO-MEK özellikle zamanını değerlendirmek ve eğilimlerini geliştirmek isteyenler için çok iyi bir proje. Burada öğrendiklerimizi daha sonra evimizde uygulama imkanımız oluyor. Yeni bir sanat öğreniyoruz” ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Geri Dönüşüm Merkezi Gibi Kurs “Ko-mek”
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN