Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Akıllı Su Yönetimi Sempozyumu ’nde Başladı

Giriş Tarihi: 10.3.2015 17:48 Güncelleme Tarihi: 12.3.2015 15:45
İSU Genel Müdürlüğü’nün diğer Büyükşehir Belediyeleri’ne projelerini tanıtmak amacıyla gerçekleştirdiği Akıllı Su Yönetimi Sempozyumu başladı.
Türkiye’de örnek gösterilen su ve atık su yönetimi alanında hayata geçirdiği proje ve yatırımlarla dikkat çeken İSU’nun, 24 Büyükşehir Belediyesi yetkililerinin katılımıyla düzenlediği Akıllı Su Yönetimi Sempozyumu’nun açılışı yapıldı. 3 gün sürecek sempozyumda İSU’nun Türkiye’de ilk olarak uyguladığı Atıksu SCADA, Mobil İş Emri, Elektronik Bilgi Yönetim Sistemi (EBYS), Yüksek Tüketim, Altyapı Bilgi Sistemi (İKABİS), Su Kayıplarının Azaltılması ve Geri Kazanım Suyu gibi birçok teknolojik proje ve yatırımları masaya yatırıldı. Sempozyumda yüksek tüketimli abonelerin su tüketimlerini kontrol altına alarak su kaynaklarının daha verimli kullanılmasının hedeflendiği Yüksek Tüketim Projesi ön plana çıktı.
İSU’nun gerçekleştirdiği Akıllı Su Yönetimi Sempozyumu’nun açılışına Bilim Sanayi Teknoloji Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Yunus Emre Karaosmanoğlu, Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, İSU Genel Müdürü İlhan Bayram, Su Yönetimi Genel Müdürü Prof. Dr. Cumali Kınacı, İller Bankası Genel Müdürü Mehmet Turgut Dedeoğlu, Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Recep Şahin ve 24 Büyükşehir Belediyesi üst düzey yöneticileri katıldı.
Açılış konuşmasını yapan İSU Genel Müdürü İlhan Bayram, “Diğer su kanal idareleri ile yaptığımız projeleri paylaşma adına düzenlediğimiz sempozyumun hayırlara vesile olmasını diliyorum. Bölgemiz Türkiye’nin önemli yollarının kesiştiği noktada bulunuyor ve sanayi kenti özelliğini taşıyor. Dolayısıyla geçmişten gelen büyük problemlerimiz var idi. Bu doğrultuda hayata geçirdiğimiz projelerle Kocaeli’deki bu problemleri bir bir aştık İSU olarak bu projeleri yaparken dünyayı ve Türkiye’yi araştırdık. En iyisi nerede var, en gelişmiş teknoloji nerede varı araştırdık. Son noktada müşteri memnuniyetini hedefledik. Bütün projelerimizi bu doğrultuda vatandaşlarımızın hizmetine sunduk” ifadelerini kullandı.
Bilim Sanayi Teknoloji Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Yunus Emre Karaosmanoğlu ise, “Dünyada her 5 kişiden biri temiz ve sağlıklı içme suyuna ulaşamazken Birleşmiş Milletler’in yapmış olduğu bir araştırmaya göre 2080 yılına kadar dünya nüfusunun yaklaşık yarısının kaliteli su sıkıntısı yaşayacağı öngörülmektedir. Bu nedenle çok önemli bir yaşam kaynağı olan, hatta onsuz hayat olmayan su, insanlığın ve dünyanın yapı taşındaki temel maddesi olan suyun, planlı bir şekilde arzının sağlanması, sistem kayıplarının en aza indirilmesi ve bilinçli bir şekilde kullanılması büyük önem arz etmektedir. Suyun verimli kullanılmasının öne çıktığı dünyamızda, doğru ölçüm de çok önemlidir” şeklinde konuştu.
Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu da, “Yerel yönetimlerin en önemli görevlerinden bir tanesi sudur. Su olmazsa hiçbirinin bir anlamı yok. Bakmayın su akarken problem yok, ama akmadığı zaman bakın sizi neler bekliyor. Su akmadığı zaman evinizdeki hanımınıza dahi, çocuklarınıza dahi hesap veremiyorsunuz. Yani sürekli akıtacaksınız, kontrol edeceksiniz ve geliştireceksiniz. Yerel yönetimlerde önce altyapı dedik. Altyapı işleri yapılmadığı zaman, bir takım günü kurtarmaya yönelik işler belediyelerin başına en büyük derttir. Bu işler başınızda oldukça bir buğday, arpa boyu ilerleyemiyorsunuz. Biz gözümüzü karartarak bu işe girdik. Gerek şebeke yenilemesi, gerek teknoloji, ama 11 yıldır çalışıyoruz hala bitiremedik. Hala eksiğimiz var. Hala bizim su kaybımız şu anda yüzde 35’in üzerinde. Çok geriledik ama. Kocaeli’deki ortalama su kaybımız, ilçeden ilçeye fark ediyordu tabi, ortalama yüzde 70 idi. Hemen hemen ihtiyaç olan her yerde arıtma tesisimizi yaptık, yapıyoruz. Şimdi bu arıtma tesislerinden elde ettiğimiz suyu sanayicimizin proses suyu olarak kullanımına sunuyoruz. SCADA Sistemi ve bütün teknolojik bilgilerle mühendislerimiz, teknik ekibimiz bu konuda çalışıyor. Ekibimiz ile birlikte, ekibimizin bize getirdiği bütün önerileri, bütün projeleri masaya yatırıyoruz, önceliklerimizi belirliyoruz ve ona göre vatandaşımıza bu hizmeti sunmanın en güzel yollarını arıyoruz” dedi.
Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu ise, “Bazı temel gerçekler var. Artan nüfusla beraber kentleşme, su tüketimi ve yönetimi sorunları oluşuyor. Bu doğrultuda yerel yönetimler insana bağlı hizmetlerini yerine getirmeye çalışıyor. Doğru modellerin ve iyi uygulamaların paylaşılması ve hayata geçirilmesi gerekiyor. Bu kapsamda Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ediyorum. Önceki yılda mevsimsel nedenlerle yaşanan kuraklıkta, uygulanan yönetimsel başarıyı da takdirle karşılıyorum” diye konuştu.
Sempozyum içerisinde İSU Genel Müdürü İlhan Bayram tarafından kurumun çalışmaları ile teknolojik yatırımlarını diğer Büyükşehir Belediyeleri’nden gelen temsilcilere tanıtan sunum yapılacak. İSU Genel Müdürlüğü SCADA Merkezi’nde İçmesuyu ve Atıksu SCADA Sistemi, Kullar Atıksu Arıtma Tesisi’nde de Geri Dönüşüm Suyu Projesi uygulamalı olarak tanıtılacak. Sempozyumun ikinci gününde ise aylık 500 metreküp üzeri su tüketimi bulunan ve tahakkukun üçte birini oluşturan yaklaşık bin 500 abone üzerinde uygulanan Yüksek Tüketim Projesi’nin yanı sıra Mobil İş Emri, Su Kayıplarının Azaltılması Projelerinin uygulamalı tanıtımları yapılacak. Sempozyuma katılacak Büyükşehir Belediyeleri’nin yöneticilerine ayrıca şehrin tarihi ve turistik yerleri de gezdirilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Akıllı Su Yönetimi Sempozyumu Kocaeli’nde Başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN