Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şühedanın İzinden Yürüdü

Giriş Tarihi: 18.3.2015 19:38 Güncelleme Tarihi: 18.3.2015 21:36
Kocaeli Şühedanın İzinden Yürüdü
Büyükşehir Belediyesi’nin Çanakkale Zaferi’nin 100. yılında düzenlediği “Asrın Yürüyüşü”nde binlerce kişi yürüdü.
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Çanakkale Zaferi’nin 100. yılında düzenlediği etkinlik kapsamındaki “Asrın Yürüyüşü”ne binlerce kişi şühedanın izinden yürüdü.
Merkez Bankası önünden başlayan yürüyüşe Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Tahir Büyükakın çok sayıda vatandaş ve öğrenci katıldı. Yürüyüşün en önünde savaşa katılan bütün ülkelerin bayraklarından oluşan dev bir bayrak taş��yan yabancı ülke öğrencileri yer aldı. Çanakkale’de birlikte savaştığımız Osmanlı ordusunda yer alan ülkelerin Kocaeli’nde okuyan yabancı öğrencileri tarafından 28 ülke bayrağı taşındı. Kocaeli’nden savaşa katılan ve şehit olan 630 kişi, öğrenciler tarafından; künye, döviz ve elbiseleriyle temsil edildi. Savaşa katılan ve şehit olan askerlerin aileleri, Sivil Toplum Kuruluşlarının katıldığı yürüyüşte katılımcılardan bir kısmı “15’liler Yeniden Çanakkale’de” yazılı pankartlar taşıdı.
Azerbaycan, Bosna-Hersek, Kosova, Makedonya, Filistin, Irak, Yemen, Bulgaristan, Rusya gibi o dönemde Osmanlı coğrafyasında yer alan ülkelerden Kocaeli’de okuyan öğrencilerin katılımı ile gerçekleştirilen “Asrın Yürüyüşü” organizasyonu Merkez Bankası önünden başlayarak Perşembe Pazarı alanında son buldu. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı, yürüyüş boyunca korteje eşlik etti. Merkez Bankası’ndan saat 15.00’te yürüyüşün başlamasıyla aynı anlarda Perşembe Pazarı’nda Uğur Işılak, alanı dolduranlara seslenmeye başladı. Yürüyüş korteji ise Işılak’ın söylediği türküler eşliğinde Perşembe Pazarı alanına girdi. Perşembe Pazarı alanında, şehitler için Kuran-ı Kerim tilavetinin okunmasının ardından, hep birlikte dualar edildi. Burada söz alan Kocaeli Valisi Güzeloğlu, şühedayı rahmetle andı. Başkan Karaosmanoğlu, ‘’Bu vatanı bizlere emanet eden büyüklerimizi inanıyorum ki, hiçbirimiz unutmadık, unutmayacağız. Kocaeli halkı, Kocaeli gençliği, Türkiye olarak; şühedanın izinde olduğumuzu çalışmalarımızla, gayretlerimizle, insanlığa yaptığımız hizmetlerimizle her zaman göstereceğiz’’ ifadesini kullandı. Program Uğur Işılak’ın seslendirdiği türkülerle sona erdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kocaeli Şühedanın İzinden Yürüdü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN