Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başkan Karaosmanoğlu, Belarus Sanayi Bakanı’nı Ağırladı

Giriş Tarihi: 26.3.2015 13:58 Güncelleme Tarihi: 30.3.2015 09:55
Başkan Karaosmanoğlu, Belarus Sanayi Bakanı’nı Ağırladı
Belarus Cumhuriyeti Sanayi Bakanı ve delegasyonu, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun misafiri oldu.
Resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye gelen Belarus Cumhuriyeti Sanayi Bakanı Vitaly Vovk ve yanındaki delegasyon, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nu ziyaret etti. Heyette Belarus’un Ankara Büyükelçisi Andrei Savinykh’nin dışında ticaret ve ekonomi konularında uzman bürokratlar da yer aldı. Ziyaret sırasında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Doç. Dr. Tahir Büyükakın ve Genel Sekreter Yardımcı Feyzullah Okumuş da hazır bulundu.
Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, özellikle Kocaeli’de gerçekleştirilecek Bilişim Vadisi konusunda konuk bakana bilgi aktarırken, “İki ülke arasında gelişen ilişkilerin aynı zamanda Kocaeli’deki gerçekleşecek yatırımlarla sürmesini arzu ediyorum. Bilişim noktasında şehrimizde atılacak adımlarda ülkenizin de yer almasını arzu ederim. Ülkemizin bilişim noktasında merkezi, ilerleyen yıllarda Kocaeli olacaktır. İhracat ve ithalat kenti olan Kocaeli, yatırımcıların ilgisini çekmektedir. Bilişim alanında ilişkilerimizin artacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu.
Konuk bakana Büyükşehir modelinden de bahseden Başkan İbrahim Karaosmanoğlu, “Son 12 yılda Türkiye’nin yaşadığı gelişmeyi sizlerde bizlerde görüyoruz, biliyoruz. Kararlı siyasi iradenin yerele öncelik tanıyarak güçlenmesine imkan tanıması bizi daha verimli çalışma alanlarımızın oluşmasına neden oldu. Bizler yerelde halkımıza hizmetler sağlarken, gerekli değişimleri de cesaretle gerçekleştirdik. Kentimiz ayrıca liman konusunda da aktif bir durumda yer alırken, 15 adet organize sanayi bölgesi de yer almaktadır. Büyükşehir Belediyesi kentin tamamından sorumlu olması ve yetkinin tek noktada koordine edilerek hizmete dönüşmesi, şehrimize değer katmaktadır” dedi.
Karaosmanoğlu, Türkiye-Belarus arasındaki olumlu ilişkilerin “Kardeş Şehirler” oluşturularak yerele indirilmesinde daha fazla yarar gördüğünü söyleyerek, “Bilgi ve tecrübe paylaşımı noktasında işbirliğimizi şehirler bazında da yapmamız gerekmektedir. Daha yararlı olacağını düşündüğüm bu işbirliğiyle, yatırımcımızın da önünü daha kolaylıkla açmış oluruz. Hedeflenen 1 milyar dolarlık ticaret hacmimize ulaşmada bize bu tarz işbirlikleri katkı sağlayacaktır” şeklinde konuştu. Yatırıma önem verilmesini de ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, konuk bakandan bu konuda daha fazla özverinin yapılması noktasında yetkililerinin daha aktif rol almasını istedi.
Belarus Cumhuriyeti Sanayi Bakanı Vitaly Vovk da, “Gerek Türkiye’de gerek şehrinizde yatırımlarla ilgileniyoruz. Arkadaşlarımız bunun için projeler noktasında etkin olacak. Sizlerle kuracağımız işbirliği sayesinde bilişim sektörü başta olmak üzere ticari alanda verimli çalışmalarımızın olacağına inanıyorum. Türk-İş adamlarının Belarus’a yatırım yapması için çağrıda bulunuyorum” dedi.
Başkan Karaosmanoğlu’da, “Kuracağımız Bilişim Vadisinde son yıllarda teknoloji alanında büyük atak yapan Belarus firmalarının hem AR-GE merkezlerinde hem de teknoparklarda yerini almasını istiyorum. Bu noktada bizler bu işbirliğinin devam etmesi ve sağlanması için elimizden gelen her türlü desteği vereceğimizi söyleyebilirim” diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başkan Karaosmanoğlu, Belarus Sanayi Bakanı’nı Ağırladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN