Bilim, Sanayi Ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık:

Giriş Tarihi: 4.4.2015 15:48 Güncelleme Tarihi: 6.4.2015 17:53
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “Artık hiç kimse eline molotof kokteyli alıp, ‘Sokağa çıkarsam bana kimse dokunamaz’ diyemeyecek. Çok ciddi, ağır cezalar getirdik” dedi.
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, ’nin Gebze ilçesinde programlarla katıldı. Sabah saatlerinde Gebzeli Muhtarlar, STK’lar ve vatandaşlar ile kahvaltıda bir araya gelen Bakan Işık daha sonra TÜBİTAK ve Gebze Belediyesi arasında yapılan protokol kapsamında düzenlenen ağaç dikme törenine katıldı. Törenlerde konuşan Bakan Işık, “Artık hiç kimse eline molotof kokteyli alıp, ‘Sokağa çıkarsam bana kimse dokunamaz’ diyemeyecek. Çok ciddi, ağır cezalar getirdik. Artık kimse yüzünü, gözünü kapatıp sokakları ateşe verme cüretini gösteremeyecek. Eğer gösterirse cezasını çok ciddi şekilde ağırlaştırdık” dedi.
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Kocaeli’nin Gebze ilçesindeki programları kapsamında ilk olarak Gebzeli muhtarlar, STK temsilcileri ve vatandaşlar ile birlikte kahvaltı yaptı. Programın açılış konuşmasını yapan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Biz siyaseti makam için, şöhret için, resimler için, keyif için yapmıyoruz. Bu makamlar bize halkımız tarafından emanet olarak verildi. Yerel yöneticiler 5 yıllığına seçiliyor. Bunu biz bir nöbet olarak alıyoruz ve her dakikamızı ‘Halkımıza nasıl daha faydalı oluruz?’ diye düşünerek geçiriyoruz” diye konuştu.
“ÇOK CİDDİ, AĞIR CEZALAR GETİRDİK”
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayından geçerek yürürlüğe giren İç Güvenlik Paketi hakkında konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “Maalesef bu ülke ne zaman bir sıçrama yapmaya kalksa, birileri hemen bu ülkenin ayağından tutup aşağı doğru çekmek için elinden geleni yapıyor. Son dönemde yaşanan olayları hepiniz biliyorsunuz. Bir adliyenin içine girip bir savcıyı şehit etme cüretini gösteren hainlerle karşı karşıyayız. Biz bunları çok iyi biliyoruz. Nereden talimat alıyorlar, nereden emir alıyorlar, bu işleri ne için yapıyorlar? Bunu gayet iyi biliyoruz. Bu ülkenin gidişatını, yükselişini durdurmak isteyen küresel bazı güç odaklarının taşeronluğunu kimlerin nasıl yaptığını biz çok iyi biliyoruz. Ama bütün bunlara da fırsat vermeyeceğimizi hepinizin bilmesini istiyoruz. Dün Sayın Cumhurbaşkanımız iç güvenlik paketini onayladı. İnşallah resmi gazetede bugün yayınlanıp yürürlüğe giriyor. Artık hiç kimse eline molotof kokteyli alıp, ‘Sokağa çıkarsam bana kimse dokunamaz’ diyemeyecek. Çok ciddi, ağır cezalar getirdik. Artık kimse yüzünü, gözünü kapatıp sokakları ateşe verme cüretini gösteremeyecek. Eğer gösterirse cezasını çok ciddi şekilde ağırlaştırdık. İnşallah böyle bir şey olmaz, ama olursa da cezasını en şiddetli şekilde görecek” şeklinde konuştu.
Kahvaltı programında vatandaşlarla da yakından ilgilenen Bakan Işık, daha sonra TÜBİTAK ile Gebze Belediyesi arasında yapılan protokol kapsamında düzenlenen ağaç dikme törenine geçti. Burada da bir konuşma yapan Bakan Işık, “Şöyle bir düşünün. İnsan oksijen alıyor karbondioksit veriyor. Ağaçlar ise tam tersini yapıyor. Ağaçlar da insanın yaptığını yapsa inanın dünyada belli bir zaman sonra oksijen tükenirdi. Bazı rakamları paylaşmak istiyorum. Forest Resource Assesment diye bir kuruluşun 2010 raporuna göre, dünyada 2010 ile 2000 yılları arasında ortalama 5.2 milyon hektar orman alanı azalmış. Bu insanlık için bir alarmdır. Ama aynı süreçte Türkiye’de ağaçlandırma ve özellikle orman varlığını arttırma noktasında Türkiye orman varlığını arttıran ülkelerden olmuş. Bizim orman alanlarımız 2002 yılı sonunda 20.8 milyon hektar iken 2013 yılı sonunda yaklaşık 900 bin hektar arttırarak 21.7 milyon hektara ulaşmış. Geçen günlerde melun bir terör saldırısı ile hayatını kaybeden Şehit savcımız Mehmet Selim Kiraz anısına da bir ağaç dikilecek. Bence buradaki sadece bir araca değil, fidanlığın tamamına Şehit Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz ismini versek, buradaki envai çeşit fidanımız da buradan geçenlerin tümünün hayır duasını almış olur” ifadelerini kullandı.
Konuşmaların ardından Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ve protokol üyeleri Çağlayan Adliyesi’nde rehin alınmasının ardından teröristlerce şehit edilen Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz adına fidan dikti. Fidanı diktikten sonra sulayan Bakan Işık, daha sonra temaslarını sürdürmek üzere alandan ayrıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bilim, Sanayi Ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık:
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN