Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Milli Mücadele’de Silah Sevkiyatı Üzerinden Yapıldı

Giriş Tarihi: 6.4.2015 12:48 Güncelleme Tarihi: 6.4.2015 15:20
Milli Mücadele’de Silah Sevkiyatı Kocaeli Üzerinden Yapıldı
Kara Mürsel Alp ve Tarihi Sempozyumu’nda Kocaeli’nin Milli Mücadele’deki rolü ve önemi anlatıldı.
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ve her yıl kentte iz bırakan bir şahsiyetin konu edildiği Kara Mürsel Alp ve Kocaeli Tarihi Sempozyumu’nda, Kocaeli’nin Milli Mücadele’deki rolü ve basına yansımaları ele alındı. Yapılan sunumlarda Kocaeli’nin Milli Mücadele’deki yeri değerlendirilirken hem insan hem de silah sevkiyatının bu güzergah üzerinden sağlandığı vurgulandı.
Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adnan Sofuoğlu, ‘Milli Mücadele Döneminde Kocaeli Üzerinden Anadolu’ya Sevkiyat ve Geçişler’ adlı sunumunda, kentin Milli Mücadele’ye büyük kazanımlar sağladığını vurguladı. İstanbul’dan Anadolu’ya insan ve silah sevkiyatının Kocaeli üzerinden gerçekleştirildiğini dile getiren Sofuoğlu, “Karakol Cemiyeti üzerinden demiryolu, karayolu veya deniz yolu ile geçişler sağlanmıştır. Çok önemli şahsiyetler de bu güzergahı kullanmıştır” dedi.
Anadolu’ya ne kadar insan ya da silah sevk edildiği bilgisinin halen mevcut olmadığını belirten Sofuoğlu, “Kayıt tutulmadığı için elimizde herhangi bir veri yok. Öte yandan geçişleri denetlemek amacıyla Güvenlik Teşkilatı da oluşturulmuştur” şeklinde konuştu.
Necmettin Erbakan Üniversitesi’nden Doç. Dr. Cemal Güven ise ‘Milli Mücadele Döneminde Fransız Yazarı Claude Farrere” adlı sunumunda Milli Mücadele’ye destek veren Farrere’nin kentle ilgili değerlendirmelerini ele aldı. Sakarya Üniversitesi’nde Esin Tüylü Turan da, ‘Sultan II. Abdülhamid’den Türkiye Cumhuriyeti’ne İspanya Basınında İzmit’ sunumuyla İzmit’in uluslar arası basındaki yerini ortaya koydu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Milli Mücadele’de Silah Sevkiyatı Kocaeli Üzerinden Yapıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN