Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fahrünnisa Hatun’un adı bu tesiste yaşatılacak

Giriş Tarihi: 12.5.2017
Fahrünnisa Hatun’un adı bu tesiste yaşatılacak

Meram Belediyesi, Hz. Mevlana’nın müritlerinden Fahrünnisa Hatun’un isminin verildiği Uluırmak Ali Hoca Mahallesi’ndeki sosyal tesisin temelini törenle attı. Başkan FATMA Toru: Tarihimizde ve gönül dünyamızda yer etmiş, inanç turizmi açısından da ziyaretçi alan bu mekânı ihya etmeyi şehrimize bir borç bildik

Meram Belediyesi tarafından Uluırmak Ali Hoca Mahallesi Çaybaşı Caddesi üzerinde düzenlenen Fahrünnisa Sosyal Tesisi'nin temel atma törenine Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, Selçuklu Belediye Başkan Vekili Faruk Ulular, Karatay Belediye Başkan Vekili Leyla Erdal, AK Parti Konya İl Yönetim Kurulu Üyesi ve Meram Koordinatörü Mustafa Torun, AK Parti Meram İlçe Başkanı Abdülkadir Özöğür, Konya Muhtarlar Derneği Başkanı Celal Duran, Meram Muhtarlar Derneği Başkanı Ali Ermiş, kamu kurum ve kuruluşları ile STK'ların yöneticileri, teşkilat mensupları, muhtarlar, meclis üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı. Dualar eşliğinde tesisin temeli atıldı.

'MEVLANA'NIN İLK KADIN MÜRİDİYDİ'
Tüm dünyayı etkisi altına alan fikirleriyle, müstesna bir şahsiyet olan Hz. Mevlana ile birlikte pek çok gönül insanı, mana eri ve irfan mimarlarının bu topraklarda filizlendiğini vurgulayan Başkan Toru, "Hikmet pınarlarından, aşk deryasından şehrin beslendiği Hz. Mevlana, Şems-i Tebrizi, Sadreddin- i Konevi, Ateşbaz- ı Veli ve pek çok velinin yanı sıra Fahrunnisa Hatun gibi müstesna kadın veliler de vardır. Temelini attığımız bu tesisin bahçesinde metfun olan Fahrunnisa Hatun, Selçuklu dönemi Konya'sında yaşamış Allah dostlarından biridir. Asıl adı 'Nizam Hatun' olan kadın velinin, Hz. Mevlana'nın ilk kadın müridi olduğu Ahmet Eflaki'nin 'Ariflerin Menkıbeleri' eserinde zikredilir. Veli ve kâmil bir kadın olan Fahrunnisa Hatun için zamanının Rabiası denmektedir. Hz. Mevlana'nın ziyaret ettiği sayılı kişilerdendir. Tarihimizde ve gönlü dünyamızda yer etmiş, inanç turizmi açısından da ziyaretçi alan bu mekanı ihya etmeyi, geçmişimize ve şehrimize bir borç olarak bildik" dedi.

YIL SONUNA KADAR TAMAMLANACAK
Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, tesisin özellikleri hakkında şu bilgileri verdi: "Bin 960 metrekare arsa üzerinde bin 326 metrekare inşaat alanında bodrum, zemin ve 2 kattan oluşacak yapımızda; Çocuklarımız ve gençlerimize yönelik kütüphane, çok amaçlı derslikler, toplantı ve sohbet salonları, fitness ve sağlıklı yaşam salonu, mescit, lavabolar, mutfak, sedirli salon ve sanat galerisi bulunacaktır. Bu yılın sonuna kadar tamamlamayı hedeflediğimiz tesisimiz 1 milyon 752 bin TL'ye mal olacaktır. Gençlerimiz, kadınlarımız, bölgede yaşayan insanımızın kullanacağı bu meknın inşasında hedef; bölgedeki sosyo-kültürel amaçlı tesis eksikliği ve sizlerden gelen taleple birlikte, Fahrünnisa Hatun zaviyesini ziyarete gelen misafirlerin ihtiyacı olan mekânların sağlanması, bölgenin güzelleştirilmesi, bölge insanının sohbetler vasıtasıyla iletişiminin artırılmasıdır."'MİLLETİ MİLLET YAPAN MEDENİYETLERDİR'
Törende AK Parti Meram İlçe Başkanı Abdülkadir Özöğür de bir konuşma yaptı. Milleti millet yapanın medeniyetleri olduğuna dikkat çeken Özöğür, "Asırlarca yoğrula yoğrula, eğrile eğrile olgunlaşan, kendisine değer katan, kültür ve motifleriyle zenginleşen medeniyet bir milletin mayasıdır. Hele bir de İslâm gibi bir dinle ulvi bir mertebeyle doruğa ulaştıysa bu medeniyet hem sosyal hem kültürel hem de barış anlamında dünyaya nam salmayı bilmiştir. Her gittiği yere taşıdığı tüm değeri aktarabilmiştir. Bizim medeniyetimiz tarihin en güçlü, en köklü medeniyetleri arasında başı çekmektedir" dedi.

'GECEMİZ VE GÜNDÜZÜMÜZ MERAM'DIR'
Meram'da neşter vurulmamış, sorunlarının büyük bölümü çözülmemiş bir karış bile yer bırakmama kararlılığında olduklarını vurgulayan Toru, "Meram emin ellerde, dualarınız sayesinde çok daha büyük çalışmalara imza atma azmimiz ve kararlılığımız var. Bütün mesaimizi çalışma arkadaşlarımızla birlikte size daha çok hizmet etmenin çabası için harcamaktayız" ifadelerini kullandı.

'MİMAR SİNAN KOKULU ESERLER'
"Bizim şehirlerimiz dualıdır. Alimlerimiz, ulemalarımız, velililerimiz, erenlerimizin hayatları ve metfun oldukları kabirleri ile birlikte mübarek ve muazzezdir" diyen Toru, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bizler de şehremin olarak bu ruha yakışır, Mimar Sinan kokulu eserlerin temelini atabilme aşk ve şevkindeyiz. Bu eserlerin vücut bulması ile Akşemseddinler'in bir cemre gibi taze dimağlara düşmesi ve bu mekanlarda Fatih yürekli insanlarımızın yetiştirmesi için ilim, irfan ehli çınarlarımıza davetimiz olacak. İslam şehirlerinin nüvesini, kalbini; toplumsal yaşamın nabzını tutan, tanzim eden cami, medrese, külliye, kütüphane, imaret vb. vakıf eserlerinden biri ya da birkaçı oluşturur. Bugün bu ruhu ve manayı yakalayabilmek ve şehrin siluetinde de mimarimizi yaşatmak adına özel bir çalışma yaptık."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fahrünnisa Hatun’un adı bu tesiste yaşatılacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN