83. Oscar Ödülleri yabancı film kategorisi başvuru listesi tamamlandı. İçlerinde Türkiye'nin de bulunduğu 65 ülke seçtikleri filmleri bildirdi.
Listede, geçen sene adaylıkları bulunan Ermenistan, Avustralya, Bolivya, Sri Lanka ve İngiltere ve Fas'ın yer almaması dikkat çekiyor.
2009 yılının Yabancı Film Oscar'ını Arjantin'den Juan José Campanella'nın "The Secret In Their Eyes" filmi kazanmıştı. 83. Oscar Ödülleri için adaylar 25 Ocak 2011 Salı günü duyurulacak.
İşte başvuru listesinin tamamı:
Arnavutluk: East, West, East (Yönetmen: Gjergj Xhuvani)
Cezayir: Outside the Law (Yönetmen: Rachid Bouchareb)
Arjantin: Carancho (Yönetmen: Pablo Trapero)
Avurturya: La Pivellina (Yönetmen: Tizza Covi & Rainer Frimmel)
Azerbaycan - Precinct (Yönetmen: Ilgar Safat)
Bangladeş - Third Person Singular Number (Yönetmen: Mostofa Sarwar Farooki)
Belçika - Illegal (Yönetmen: Olivier Masset-Depasse)
Bosna-Hersek - Cirkus Columbia (Yönetmen: Danis Tanovic)
Brezilya - Lula, o filho do Brasil, (Yönetmen: Fábio Barreto)
Bulgaristan - Eastern Plays, (Yönetmen: Kamen Kalev)
Kanada - Incendies (Yönetmen: Denis Villeneuve)
Şili - The Life of Fish (Yönetmen: Matías Bize)
Çin - Aftershock (Yönetmen: Feng Xiaogang)
Kolombiya - Crab Trap (Yönetmen: Oscar Ruíz Navia)
Kosta Rika - Of Love and Other Demons (Yönetmen: Hilda Hidalgo)
Hırvatistan - The Blacks (Yönetmenler: Goran Devic ve Zvonimir Juric)
Çek Cumhuriyeti - Kawasaki's Rose (Yönetmen: Jan Hrebejk)
Danimarka - In a Better World (Yönetmen: Susanne Bier)
Mısır - Messages From The Sea (Yönetmen: Daoud Abdel Sayed)
Estonya - The Temptation of St. Tony (Yönetmen: Veiko Öunpuu)
Etiyopya - The Athlete (Yönetmenler: Davey Frankel ve Rasselas Lakew)
Finlandiya - Steam of Life (Yönetmen: Joonas Berghail & Mika Hotakainen)
Fransa - Of Gods and Men (Yönetmen: Xavier Beauvois)
Gürcistan - Street Days (Yönetmen: Levan Koguashvili)
Almanya - When We Leave (Yönetmen: Feo Aladag)
Yunanistan - Dogtooth (Yönetmen: Yorgos Lanthimos)
Grönland - Nuummioq (Yönetmenler: Torben Bech ve Otto Rosing)
Hong Kong - Echoes of the Rainbow (Yönetmen: Alex Law)
Macaristan - Bibliteque Pascal (Yönetmen: Szabolcs Hajdu)
İzlanda - Mamma Gógó (Yönetmen: Fri?rik ?ór Fri?riksson)
Hindistan - Peepli Live (Yönetmen: Anusha Rizvi)
Endonezya - How Funny (This Country Is) (Yönetmen: Deddy Mizwar)
İran - Farewell Baghdad (Yönetmen: Mehdi Naderi)
Irak - Son of Babylon (Yönetmen: Mohamed Al-Daradji)
İtalya - The First Beautiful Thing (Yönetmen: Paolo Virzì)
İsrail - The Human Resources Manager (Yönetmen: Eran Riklis)
Japonya - Confessions (Yönetmen: Tetsuya Nakashima)
Kazakistan - Strayed (Yönetmen: Akan Satayev)
Letonya - Hong Kong Confidential (Yönetmen: Maris Martinsons)
Makedonya - Mothers (Yönetmen: Milcho Manchevski)
Meksika - Biutiful (Yönetmen: Alejandro González Iñárritu)
Hollanda - Tirza (Yönetmen: Rudolph van den Berg)
Nikaragua - Le Yuma (Yönetmen: Florence Jaugey)
Norveç - Angel (Yönetmen: Margreth Olin)
Peru - Undertow (Yönetmen: Javier Fuentes-León)
Filipinler - Noy (Yönetmen: Dondon Santos)
Polonya - All That I Love (Yönetmen: Jacek Borcuch)
Portekiz - To Die Like A Man (Yönetmen: João Pedro Rodrigues)
Porto Riko - Miente (Yönetmen: Rafi Mercado)
Romanya - If I Want to Whistle…I Whistle (Yönetmen: Florin Serban)
Rusya - The Edge (Yönetmen: Aleksei Uchitel)
Sırbistan - Besa (Yönetmen: Srdjan Karanovic)
Slovakya - The Border (Yönetmen: Jaroslav Vojtek)
Slovenya - 9:06 (Yönetmen: Igor Sterk)
Güney Afrika - Life, Above (Yönetmen: All Oliver Schmitz)
Güney Kore - A Barefoot Dream (Yönetmen: Tae-gyun Kim)
İspanya - Even The Rain (Yönetmen: Iciar Bollain)
İsveç - Simple Simon (Yönetmen: Andreas Ohman)
İsviçre - La petite chambre (Yönetmenler: Stéphanie Chaut & Véronique Reymond)
Tayvan - Monga (Yönetmen: Doze Niu)
Tayland - Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives (Yönetmen: Apichatpong Weerathesakul)
Türkiye - Honey (Yönetmen: Semih Kaplanoglu)
Venezüella - Hermano (Yönetmen: Marcel Rasquin)