Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Önce linç sonra özür

Ara Güler'in Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın fotoğraflarını çekmesini önceki gün "Usta'yı 'Ara' ki bulasın" başlığıyla saygısızca haber yapan Cumhuriyet, dün bu "haksız başlık" için özür diledi

Giriş Tarihi: 23.12.2015
Önce linç sonra özür
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Kısıklı'daki konutunda fotoğraflarını çeken fotoğraf sanatçısı Ara Güler'i linç etmeye kalkan Cumhuriyet gazetesi özür diledi. Önceki gün gazetenin birinci sayfasından "Usta'yı 'Ara' ki bulasın" başlığıyla verilen haberde, fotoğraf çekiminden duyulan rahatsızlık alaycı biçimde dile getirildi. Güler, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı Kısıklı'daki konutunda ziyaret etmiş, ailesiyle beraber fotoğraflarını çekmişti. Fotoğrafların yayımlanmasının ardından sanatçı Güler için linç kampanyası başlatıldı. Sosyal medyada Paralel Yapı mensuplarından terör örgütü PKK'lılara kadar bir grup, Güler'in aleyhinde yazılar yazarak saldırıda bulundu. Cumhuriyet gazetesi de bu "enstantaneden" rahatsız oldu. Haberi Güler'i eleştirerek verdi. Talebin Güler'den geldiği vurgulanarak büyük ustaya saygısızlık yapıldı. Cumhuriyet gazetesinde dün yayımlanan "Ara Güler'e Özür Borcu" başlığıyla verilen haberde söz konusu haberden dolayı Güler'den özür dilendi.

'ZAAFA DÜŞTÜK'
Gazetenin özür metninde "Geçen pazar günü birinci sayfamızda, dünyaca ünlü fotoğraf sanatçımız Ara Güler'le ilgili bir haber yayımladık. Haberde, Ara Güler'in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın fotoğraflarını çekmek için randevu talep ettiği, bu talep üzerine kendisine randevu verilerek Erdoğan'ın Kısıklı'daki konutunda çekimin yapıldığı bilgisi yer alıyordu. Haber doğruydu elbette ama "Usta'yı 'Ara' ki bulasın" şeklinde haksız ve eleştirel bir başlıkla sunulmuştu. Dünyaca ünlü bir fotoğraf sanatçısının ülkenin Cumhurbaşkanı'nın fotoğraflarını çekmek istemesi de, bu çekimin yapılmış olması da gayet anlaşılır ve doğal bir durumdur. Buna karşın, her gün şikâyetçi olduğumuz toplumun giderek kamplaştırılması, en insani ve doğal olayların, tutumların ve çalışmaların bile bu kamplaşma bağlamında değerlendirilmesi tuzağına, zaafına ne yazık ki biz de düştük. Bu nedenle Ara Güler'e açık bir özür borcumuz var. Yaptığımız bu yanlış nedeniyle özür dileriz" ifadelerine yer verildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Önce linç sonra özür
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN