Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bakan Avcı'dan telif kanunu ile ilgili flaş açıklama

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, telif kanununa ilişkin değişiklik önerilerini bugün saat 12.00 itibarıyla ilgili bütün tarafların görüş ve değerlendirmelerine açtıklarını belirterek, "Önümüzdeki dönemde kamuoyundan gelecek eleştirileri, beklentileri ve önerileri aldıktan sonra taslağımıza son şeklini verip Meclise sevk edeceğiz." dedi.

Giriş Tarihi: 3.5.2017 16:51
Bakan Avcı'dan telif kanunu ile ilgili flaş açıklama

Bakan Avcı, Gölbaşı Vilayetler Evi'nde, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nun değiştirilmesine yönelik hazırlanan taslak hakkında, TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu üyelerine bilgi vermesinin ardından basın toplantısı düzenledi.

Avcı, bugün saat 12.00 itibarıyla telif kanununa ilişkin değişiklik önerilerini ilgili bütün tarafların görüş, değerlendirme ve eleştirilerine açtıklarını ifade ederek, görüş, değerlendirme ve önerilerin Kültür Bakanlığı ve komisyon üyelerine ulaştırılabileceğini açıkladı. Bakan Avcı, komisyon olarak toplandıklarında, bunları bilerek ve üzerinde çalışmış olarak yasama faaliyetini başlatacaklarını kaydetti.

Telif Hakları Genel Müdürlüğünün pek çok çalıştay ve sempozyum düzenlediğini ve ilgili bütün taraflarla bu konunun enine boyuna tartışıldığını dile getiren Avcı, dünyada bu konuların nasıl ele alındığı ve başka ülkelerin mevzuatında bu konuların nasıl çözümlendiğine ilişkin geniş kapsamlı bir çalışma da yapıldığını söyledi.

Avcı, Türkiye'deki telif haklarına ilişkin yasal düzenlemenin, Avrupa Birliği (AB) müktesebatıyla uyumlu hale getirilmesi için neler yapılması gerektiğine ilişkin de çalışmalar gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Herhangi bir sanat eserinin gerek üretimi gerek çoğaltımı gerekse yayınında kullanılan teknolojilerin çok hızlı değiştiğinin altını çizen Avcı, bunun, sanatın demokratikleşmesi, halka yayılması açısından, gençlerin özellikle sanat eserleri ile ilişki kurmalarını kolaylaştırması bakımından sevindirici olduğunu ama aynı zamanda üreticilerin haklarının kaybına yol açtığını aktardı.

SANAT ESERLERİNİN YASA DIŞI KULLANIMI

Sanat eserlerinin internet üzerinden veya başka elektronik ortamlarda yasa dışı kullanımı konusunda ciddi tedbirlere ihtiyaç olduğunu vurgulayan Avcı, yaptıkları bütün sempozyumlarda bu konuların enine boyuna görüşüldüğünü bildirdi.

AB ile Türk müktesebatı arasında, uyumsuzluklardan kaynaklanan içtihat farklılıkları olduğuna dikkati çeken Avcı, "Telif haklarına ilişkin açılan pek çok davada yargının verdiği birbiriyle uyumlu olmayan farklı kararlar var. Dolayısıyla ortak bir içtihat oluşmadığı zaman bunlar ciddi sıkıntı oluşturuyor. Bu nedenle zaten yaptığımız çalışmalardan bir tanesi de Yargıtay Başkanımızın bizzat katkıda bulunduğu sempozyumdu." dedi.

Avcı, kamuoyundan gelecek eleştirileri, önerileri aldıktan sonra taslağı, son şeklini verip Meclise sevk edeceklerini açıkladı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakan Avcı'dan telif kanunu ile ilgili flaş açıklama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN