Türkiye'nin en iyi haber sitesi

‘Caz halka inmeli’

Oriental Wind grubuyla bugün İstanbul’da vereceği konser öncesi SABAH’a konuşan Okay Temiz, “Caz ulaşılması güç müzik türü oldu. Herkes bilet alamaz. Öğrencilerin de düşünülmesi lazım” dedi

‘Caz halka inmeli’
Dünyaca ünlü caz müzisyeni Okay Temiz, İstanbul'da Oriental Wind grubuyla vereceği konser öncesi SABAH'a konuştu. Türk ezgilerini ve sufi müziği Afrika, Güney Afrika, Balkan, Hint ve Latin müziğiyle harmanlayıp "dünya müziği" türüne imza atan Temiz, "Caz halka inmeli" dedi. Modern Türk müziğinde uzun yıllar ritmin geri planda kaldığından yakınan Temiz, yapılan şarkıların çoğunun söze dayanmasından ve yerel enstrümanların çok az kullanılmasından şikâyetçi. Sözlerin büyük ölçüde sadece cinsel aşk içerdiğini belirten müzisyen, doğa sevgisi ve kadın hakları gibi temaların da işlenmesi gerektiğini savunuyor. Sanatçının öncelikle yaptığı şeyi kendisinin beğenmesi gerektiğini söyleyen Temiz, "Türkiye'de ne var? 'Halk anlamaz,' 'Halka göre yaptık,' 'Biz sizin için varız,' 'Bizi siz yarattınız...' Bunlar hep tehlikeli şeyler. Sen önce kendin için yapacaksın. Dürüst olacaksın" dedi. Afrika kökenlilerin, ABD toplumunda kendilerini ifade etmek için 1900'lerin başında doğan cazın ilk etapta beyazlar tarafından küçümsendiğine dikkat çeken Okay Temiz, cazın daha sonra birçok müzik türü gibi elit kesimlerden de beğeni kazandığını söyledi. Cazın son yıllarda Türkiye'deki değişimine yönelik soruyu Okay Temiz, "Caz şimdi ulaşılması güç bir müzik türü oldu. Herkes festivallerin bilet parasını karşılayamaz. Öğrencilerin de düşünülmesi lazım. Sanatçı bilet fiyatlarına da müdahale etmeli. Sanatçının da kültür politikası olması lazım" diye cevapladı. Halen Galata Kuledibi'ndeki Ritim Atölyesi'nde çalışmalarına devam eden ve 20 kişilik sınıflarda ders veren sanatçı özel şirketlerin çalışanları için de atölye çalışmaları düzenliyor. Ritim çalışmalarının çocuklarda odaklanma sorununa iyi geldiğini vurgulayan sanatçı, ritim derslerinin her yaşa hitap ettiğini ve hafızayı güçlendirdiğini söyleyerek özellikle alzheimer gibi sağlık sorunlarını önlemekte etkili olduğunu belirtti.


78 yaşındaki Temiz bugün İstanbul'da Zorlu PSM'de sahne alacak.

UDİ ANNENİN ÇILGIN ÇOCUĞU
Udi bir annenin çocuğu olan ve çocukluk yıllarında Çatalca'daki çiftliklerinde tarımla uğraşan Okay Temiz, 1967'de İsveç'e gitti. 1970'lerin başında Türk ezgilerine ilgi duyan ABD'li caz trompetçi Don Cherry ve Chick Corea gibi isimlerle çalışan müzisyen, esas çıkışını ise Keith Jarrett'ın kurduğu "My Song" ve "Belonging" gibi şarkılarla yaptı. İsveç Kültür Bakanlığı'nın verdiği destekle 30 yıl boyunca birçok sanatçıyla çalıştı. Müzisyen arkadaşlarıyla kurduğu Sevda müzik grubu İsveç hükümetinden ilk kez yardım alan müzik grubu oldu ve 1974'te kurduğu "Oriental Wind" isimli grup dünya çapında bir şöhrete kavuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Caz halka inmeli’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN