Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Prof. Dr. Küçükaşçı: Topkapı Sarayı'nın turizmdeki yeri çok büyük

Tarihinin en büyük restorasyonunu yaşayan Topkapı Sarayı'nda çalışmalar son hızla devam ediyor. 2010 yılında başlayan ve 220 milyon tl'ye mal olması beklenen çalışmalarda büyük aşama kaydedildi. Topkapı Sarayı Müze Başkanı Prof. Dr. Mustafa Sabri Küçükaşçı, asırlık sarayın çalışması biten ve devam eden bölümlerinden restorasyonun neden uzun sürdüğüne kadar birçok merak edileni SABAH'a anlattı. Prof. Dr. Küçükaşçı, "Harem'de 3. Etap çalışmalarına başladık. Restorasyon çalışmaları bittiğinde Harem, tarihinin en çok ziyaret edilebilir alanına sahip olacak. Sarayın geçmişte 70 bin metrekareye kadar düşen alanı günümüzde 300 bin metrekareye yaklaştı. Topkapı Sarayı'nın turizmdeki yeri çok büyük."dedi.

Giriş Tarihi: 15.5.2017 14:49 Güncelleme Tarihi: 15.5.2017 14:50
Prof. Dr. Küçükaşçı: Topkapı Sarayı'nın turizmdeki yeri çok büyük

Prof.Dr. Küçükaşçı'nın açıklamaları şöyle:

HAREM'DE ZİYARET EDİLEBİLİR ALAN REKORU KIRILACAK

Tüm Saray ve Harem yapılarının rölöveleri çizilerek onaylandı. Harem bölümünün restorasyonu da 4 etaptan oluşuyor. Şu anda Harem'de 3. Etap çalışmalarına başlandı. Bu da Harem'deki çalışmanın yaklaşık olarak yüzde ellisine tekabül ediyor. Restorasyon çalışmaları sona erdiğinde Harem, tarihinin en çok ziyaret edilebilir alanına sahip olacak.

ÇALIŞMALAR BEŞ YIL İÇİNDE BÜYÜK ÖLÇÜDE BİTECEK

Bugün Darphane 1 ve 5 nolu yapılar ile Kilerli Koğuşu'nun restorasyonu tamamlandı. Mutfak koğuşları ve III. Ahmet Kütüphanesi restorasyonları yakın zamanda tamamlanacak. Restorasyonu tamamlanan bölümler düzenlenerek ziyarete açılıyor. Halihazırda devam eden restorasyonların yaklaşık beş yıl içinde büyük ölçüde bitirilebileceği öngörülüyor. Şu anda Fatih Köşkü, Seferli Koğuşu, III. Ahmet Kütüphanesi, Beşirağa Camii, Matbah-ı Amire (Saray Mutfakları) Koğuşları, Gülhane Hastaneleri, Sultan Abdülaziz dönemine ait 4 depo binası ve arkasındaki istinat duvarları, Sur-i Sultani 1.etap restorasyon çalışmaları devam ediyor. Tüm bu çalışmaların sözleşme bedelinin 220 milyon tl civarında olması bekleniyor.

TEŞHİR ALANLARI GENİŞLEYECEK, DEPODAKİ ESERLER SERGİLENECEK

Geçmişte Topkapı Sarayı'nın kapladığı alan 70 bin metrekareye kadar düşmüştü. Şu ana kadar yapılan çatışmalar neticesinde, Saray'ın 1. avlusu ile Marmara Denizi tarafında bulunan ve Bakanlığımız tarafından Saray Müzesi'ne tahsis edilen Gülhane Hastaneleri Matbaa-i Amire, Askeri Depolar ve bulunduğu alan, Aya İrini Anıtı ve Bab-ı Hümayun ile birlikte Topkapı Sarayı Müzesi'nin kapladığı alan 300 bin metrekareye yaklaştı. Bu gelişmeyle ve restorasyon çalışmalarının başarılı bir şekilde devam etmesiyle beraber teşhir alanları genişleyecek, depoda tutulan eserler sergilenecek. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın çabalarıyla İngiltere'den getirilen ve dünyada tek olan 'Genç Osman'ın Cülusu' tablosu da yakın zamanda ziyaretçilere açılacak.

TARİHİ DOKUYA ZARAR VERMEMEK İÇİN TEKNİK ALET KULLANILMIYOR

Topkapı Sarayı'nda bir yandan restorasyon çalışmaları titizlikle sürerken diğer taraftan da müze ziyarete açık bir durumda bulunuyor. Bu da restorasyon çalışmalarının süresini biraz daha uzatıyor. Tarihi dokuya zarar vermemek için teknik alet kullanılmıyor. Geçmişte restorasyon çalışmalarında belirli ölçüde 'çimento' kullanılıyordu. Ancak kullanılan çimento binaların ağırlığına zarar veriyor ve üzerlerine yük bindiriyor.

Yapılan restorasyon çalışmalarında da birçok yer artık çimentodan arındırılıyor. Bütün dünyada bu eserler afetlere karşı nasıl korunuyorsa Topkapı Sarayı'nın restorasyonunda da aynı hassasiyet gözetiliyor.

TOPKAPI SARAYI'NIN TURİZMDEKİ YERİ ÇOK BÜYÜK

İstanbul'a gelen yabancı turistlerin tamamına yakını Topkapı Sarayı'nı görmeden ülkelerine dönmüyor. Topkapı Sarayı'nın ülkemiz açısından turizmdeki yeri çok büyük. Harem bölümünün bile ziyaretçi sayısının birçok müzeyle kıyaslandığında yeterince fazla olduğu görülüyor. Restorasyon çalışmalarındaki çalışma sonrasında ilave alanların açılması, teşhir alanlarının genişlemesi ve depodaki eserlerin sergilenmesiyle beraber ziyaretçi sayısındaki artışın daha fazla olması bekleniyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Prof. Dr. Küçükaşçı: Topkapı Sarayı'nın turizmdeki yeri çok büyük
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN