İşitme engelli çocukların eğitimi için 500 km pedalladılar

500 km boyunca Çocuk Eğitim Derneği için pedallayan bisikletçileri işitme engelli çocuklar İstanbul’da, Atatürk Havalimanı’nda ellerinde dövizlerle karşıladı. Bisikletçiler “işitme kaybının erken teşhisi, erken cihazlandırılması ve eğitimin dil gelişimi açısından kritik önem taşıdığını vurgulamak için” her gün sosyal medya üzerinden takipçilerine videolar ve yazılı mesajlar ile paylaşımda bulundular.

Giriş Tarihi: 6.7.2017 16:47 Güncelleme Tarihi: 6.7.2017 17:39
İşitme engelli çocukların eğitimi için 500 km pedalladılar

İki Türk bisikletçi, işitme engelli çocukların eğitimi için faaliyet yürüten Çocuk Eğitim Derneği'nin sesini duyurmak için Tuna Nehri boyunca 500 km pedalladılar. Ulaş Yılmaz ve Göksel Doğuş Ocak, Almanya'nın güneyinden doğup Karadeniz'e dökülen Tuna Nehri'nin başlangıç noktası olan Donaueschingen'den Regensburg'a kadar süren bisiklet yolculuklarını 7 günde tamamladılar. 500 km boyunca Çocuk Eğitim Derneği için pedallayan bisikletçileri işitme engelli çocuklar İstanbul'da, Atatürk Havalimanı'nda ellerinde dövizlerle karşıladı.

İşitme engelli 4-6 yaş çocukların bahçe bitki dikme işlemi

Ulaş Yılmaz ile Çek Cumhuriyeti'nde uluslararası bir şirkette çalışan Göksel Doğuş Ocak, Tuna Nehri'nin başlangıç noktası olan Almanya'nın Baden-Württenberg Eyaleti'ndeki Donauechengen'de buluşup Bayern Eyaleti'ndeki Regensburg'a kadar aralıksız pedalladılar. Tuna Nehri'nin Karadeniz'e döküldüğü noktaya kadar nehir boyunca bisikletle 2.857 km'lik hattı tamamlamayı hedefleyen bisikletçiler turun ilk etabını Çocuk Eğitim Derneği için gerçekleştirdiler. Turun zorlu olduğu kadar keyifli de olduğunu belirten bisikletçiler işitme engelli çocukların eğitimine destek amacıyla yapıldığı için daha da anlamlı olduğunu ifade ettiler. Çocuk Eğitim Derneği'nde eğitim alan çocukların Atatürk Havalimanı'nda yurda dönüşte karşıladıkları bisikletçi Ulaş Yılmaz "Bu tur bizim hayalimizdi, ilk etabını tamamladığımız için mutluyuz. Nehri Karadeniz'e kadar takip etmeye devam edeceğiz. Turumuzu devamlı takip eden Çocuk Eğitim Derneği sayesinde de işitme engelli çocukların eğitimiyle ilgili çok şey öğrendik ve insanlarla paylaştık. Her etapta ÇED gibi faaliyet yürüten kurumları duyurmayı hedefliyoruz" dedi. Ayrıca Blogger Kukla Süreyya'da geziyi takip ederek, sosyal medyada paylaşımları ile projeye destek verdi.

KÜÇÜK NEHRİN BİRLEŞMESİ İLE BAŞLIYOR

Tuna Nehri, Almanya'nın güneyinde Kara Ormanlar'dan doğan Brigach ve Breg isimli iki küçük nehrin birleşmesi ile başlıyor ve 2.857 km boyunca ilerleyerek Romanya'dan Karadeniz'e dökülüyor. Tuna Nehri havzası 19 ülkeden 80 milyondan fazla insan tarafından paylaşılıyor ve bu özelliği onu dünyanın en uluslararası nehir havzası yapıyor. Avrupa'nın Amazon'u olarak tarif edilen Nehrin özellikle Türk bisikletçilerin pedalladıkları kısmı ciddi bir biyolojik çeşitliliğe sahip. Nehrin oluşturduğu havzalar kuş göç yolları üzerinde yer alıyor ve milyonlarca göçmen kuşa konaklama ve beslenme olanağı sunuyor. Tuna Nehri boyunca yer alan bisiklet yolu da dünyanın çeşitli yerlerinden bisiklet tutkunlarının tercih ettiği Avrupa'nın en uzun bisiklet yollarından

Çocuk Eğitim Derneği 0-14 yaş arası işitme engelli çocuklara sözel-işitsel yöntemle erken çocukluk, okul öncesi dönem ve ilk-ortaokullara giden işitme engelli çocuklara da etüt saatlerinde ücretsiz eğitim vermektedir. Çocukların eğitimlerinin yanı sıra ailelerine de eğitim ve psikolojik alanlarda destekler verilmektedir. Ayrıca sağlık alanında işitme engelli çocukları ücretsiz olarak destekleyen Çocuk Eğitim Derneği İstanbul Ataşehir semtinde Ataşehir Belediyesi'nin ve diğer sponsorların destekleri ile bu hizmetleri vermeye devam etmektedir.

www.cocukegitimdernegi.org.tr

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşitme engelli çocukların eğitimi için 500 km pedalladılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN