Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'nın en eski camilerinden mimarisiyle dikkati çekiyor!

'nın Melakka eyaletinde 1728 yılında inşa edilen Camisi, Budist, Hindu ve eski Malay mimarisinin özelliklerini taşıyor. Cuma ve bayram namazlarında avlusuna kadar cemaatin geldiği tarihi , farklı dinlerden turistler tarafından da sıkça ziyaret ediliyor.

Giriş Tarihi: 7.8.2019 14:06 Güncelleme Tarihi: 7.8.2019 14:42
Malezya'nın en eski camilerinden Kampung Hulu mimarisiyle dikkati çekiyor!

İnşasına 1720'de başlanan ve 8 yılda bitirilen cami, adeta farklı kültürlerden mimari örneklerin kompozisyonu konumunda. Melakka eyaletinde inşa edilen ilk cami olma özelliği bulunan Kampung Hulu, Malezya'nın da en eski camilerinden biri olarak biliniyor.

Caminin, o yıllarda Melakka eyaletinde hüküm süren Hollandalı idarecilerin talimatıyla inşa edildiği tarihi kaynaklarda belirtiliyor. 19. yüzyılın ortalarında hasar gören cami ilk olarak 1892'de restore edildi.

MALAY, BUDİST VE HİNDU KÜLTÜRÜNÜN BİRLEŞİMİ

Kampung Hulu'yu ilk görenler, minaresinden ezan sesi gelene kadar bu yapıtın bir cami olduğunu anlamakta zorlanıyor. Budist, Hindu ve eski Malay unsurlarını bünyesinde barındıran cami, mimarisiyle öne çıkıyor.

Caminin kubbesi, Güneydoğu Asya ülkelerindeki Budist tapınaklarının yanına dikilen "pagoda" isimli kıvrımlı kuleden esinlenerek yapılmış. Ana binanın bitişinden daha sonra yapılan minarenin şekli ise Malay tarihinde "Balai Nobat" olarak adlandırılan nöbet kulesine benziyor.

FARKLI DİNLERDEN ZİYARETÇİLERİN İLGİSİNİ ÇEKİYOR

Caminin şadırvanı da sıradan camilerden farklı olarak gölet şeklinde yapılmış. Günün belirli vakitlerinde dışarıdan su doldurulan şadırvandan maşrapayla abdest alınıyor.

Caminin mihrabı ise renkli görünümüyle ayrı bir estetik örneği sergiliyor. Hindu kültüründen etkilenerek yapılan ahşap oymalı mihrap, hasar görmemesi için düzenli olarak bakıma tabi tutuluyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Malezya'nın en eski camilerinden Kampung Hulu mimarisiyle dikkati çekiyor!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN