Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İlkokul Öğrencilerine Katı Atık Eğitim Semineri

Giriş Tarihi: 6.3.2015 11:38 Güncelleme Tarihi: 8.3.2015 17:59
İlkokul Öğrencilerine Katı Atık Eğitim Semineri
’nın Pazarlar İlçesinde İlkokul öğrencilerine "Ambalaj Atıklarının Kaynağında Ayrıştırılması ve Geri Dönüşüm" konularında Kütahya Katı Atık Yönetimi Merkezinden Özlem Göncü ve Ayşen Karaman tarafından seminer verildi.
Ambalaj Atıklarının Kaynağında Ayrıştırılması ve Geri Dönüşüm konulu eğitim seminerine dinleyici olarak Pazarlar İlkokulu Müdürü Ünal Bek, okul idaresi, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.
Pazarlar İlkokulu konferans salonunda verilen eğitim seminerinde konuşan Kütahya Katı Atık Yönetimi Merkezinden Özlem Göncü, “ Teknolojik gelişmeler, hızlı nüfus artışı, tüketim alışkanlıklarının değişmesi ve buna benzer birçok nedenden dolayı doğal kaynaklar hızla azalmaktadır. Doğal kaynaklardaki bu azalmaya karşın doğaya bırakılan atık miktarı da hızla artmaktadır. Bu atıkların önemli bir kısmını da katı atıklar oluşturmaktadır. Atıkların artması, özelliklerinin değişmesi, tabiatta uzun süreler bozulmadan kalabilen atıkların çoğalması gibi birçok etken çevre adını verdiğimiz ortamın kullanım amaçlarının dışına çıkmasına yani çevre kirlenmesine sebep olmuştur” dedi.
Kütahya Katı Atık Yönetimi Merkezinden Ayşen Karaman ise, “ Kirletilmemiş bir ortamda (Çevrede) yaşama hakkı insanların doğuştan elde ettiği temel bir haktır. Bu hakkın korunması ve gelecek nesillerin de kirletilmemiş bir çevrede yaşayabilmesi için kirlenmenin azaltılması, engellenmesi, nihayetinde de yok edilmesi gerekir. Bu faaliyetlerin tamamına çevre kirlenmesi kontrolü denir. Kirlenme kontrolü ise kirleticilerin kaynağında azaltılmasından, zararsız hale getirilip yok edilmesine kadar bir dizi idari ve teknik çalışmadan oluşur. Mevcut kirleticiler içerisinde katı atıklar, gerek özellikleri gerekse kaynakları açısından insanların kolay fark edebildiği atıklardır. Bu sebeple bertaraf edilmedikleri taktirde, insanların doğrudan karşılaştıkları kirleticiler olması nedeniyle halkın dikkatini daha çabuk çekmektedir. Katı atıkların, gözden uzak yerlere taşınmaları ile bu rahatsızlık azalmaktadır. Ancak gözden uzaklaştırılan fakat usulüne uygun bertaraf edilmeyen atıkların çevremizde meydana getirdiği zararlar kontrol edilemez ve geri dönülemez boyutlara varabilmektedir. Bu sebeple katı atıkların çevreye ve insan sağlığına zarar vermeyecek şekilde toplanıp bertaraf edilmeleri gerekir. Bu faaliyetlerin tümüne birden katı atık yönetimi adı verilmektedir. Katı atık yönetimi, katı atıkların üretiminden başlamak üzere geçici olarak depolanmaları, geri dönüşüm ve geri kazanım gibi değerlendirme imkanlarının araştırılıp, uygulanması, toplanıp taşınmaları, çevreye zarar vermeden ve çevrede en az olumsuz etki oluşturacak şekilde depolanması yada dönüştürülmesi işlemlerinden oluşur” dedi.
Pazarlar İlkokulu yetkilileri de, “Okulumuz öğrencilerine verilen bu eğitimde öğrencilerimizin katı atık dönüşümü hakkında daha bilgili olmaları amaçlanmış. Böylelikle öğrencilerimiz katı atık hakkında daha bilinçli olmuşlar ve okulumuz koridor ve sınıflarındaki katı atık dönüşüm kutularını daha özenli kullanacaklarına sözünü verdiler” diye konuştu.(MB-EFE)
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İlkokul Öğrencilerine Katı Atık Eğitim Semineri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN