Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İstiklal Marşı’nın Kabulünün 94. Yıl Dönümü Etkinliği

Giriş Tarihi: 12.3.2015 11:38 Güncelleme Tarihi: 12.3.2015 15:45
İstiklal Marşı’nın Kabulünün 94. Yıl Dönümü Etkinliği
İstiklal Marşı’nın kabulünün 94. yıl dönümü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü ’nın Hisarcık ilçesinde düzenlenen törenle kutlandı.
Hisarcık Anadolu Lisesi tarafından İstiklal Marşı’nın Kabulünün 94. yıl dönümü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü ile ilgili Hisarcık Meslek Yüksek Okulu Amfisinde düzenlenen program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Programın açış konuşmasını yapan Hisarcık Anadolu Lisesi Müdürü Mehmet Ali Özdemir, “Milletlerin hayatında geleceklerine yön veren önemli olaylar ve geleceğe ışık tutan örnek kişilikler vardır. Geleceğimizin teminatı olan nesillerimizin iyi yetişmesi, geleceğe güvenle bakabilmeleri milletimizin milli ve manevi değerlerini ayakta tutabilmek için bunları hatırlamak gerekir. İşte bağımsızlık ateşimiz, kahramanlık destanımız, tutsak yaşayamayacağımızın belgesi İstiklâl Marşı ve milletimizin sinesinden çıkarak onun acılarını, hayallerini ve sönmek bilmeyen bağımsızlık aşkını " Hayal ile yoktur alkış verişim, her ne demişsem görüp de söylemişim " diyerek destanlaştıran Mehmet Akif Ersoy. ”Sevgili gençler, İstiklâl Marşını sevmek, ülkemizi sevmektir, İstiklal Marşını coşkuyla söylemek, ülkemize, bağımsızlığımıza sahip çıkmaktır. Bağımsızlığınıza sahip çıkmak ise, onurumuza sahip çıkmaktır. dedi.
Özdemir,”İstiklal marşı ve bayrak törenlerinde bizlerin göstereceği ciddiyet ve coşkunun derecesi bize bırakılan yüce mirasa ne denli sahip çıktığımızın göstergesi olduğundan; bayrak törenlerine karşı her zamankinden daha duyarlı olmak, bağımsızlık sevdası ile bu toprağa düşmüş şehitlerimize karşı boynumuzun borcu olmalıdır. Ancak o zaman İstiklâl Marşımızın yazarı üstat Mehmet Akif Ersoy’un "Allah bu millete bir daha İstiklâl Marşı yazdırmasın" duası gerçekleşir. Sözlerime son verirken İstiklal Marşı şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u rahmetle anıyor, “Allah bu millete bir daha İstiklâl Marşı yazdırmasın” ama bu milletin içerisinde Mehmet Akif Ersoy’lar hep olsun.” diye konuştu.
Daha sonra Mehmet Akif Ersoy’un hayatı ile ilgili belgesel, şiirlerin okunması, “gönülden dillere İstiklal Marşı”, oratoryosunun ardından ödül törenine geçildi.
İlk, orta ve liseler arası düzenlenen " İstiklal Marşını Güzel Okuma " yarışması ile “Mehmet Akif” konulu resim, kompozisyon ve şiir yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri Hisarcık Kaymakamı Fethi Savran, Garnizon Komutanı Oğuz Uçak, Belediye Başkanı Fatih Çalışkan ve tarafından verildi.(MA-EFE)
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İstiklal Marşı’nın Kabulünün 94. Yıl Dönümü Etkinliği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN