Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başkan Mustafa Yenipazar: Dünyada 250 Milyon Yetim Çocuk Var

Giriş Tarihi: 22.4.2015 09:48 Güncelleme Tarihi: 22.4.2015 10:01
Başkan Mustafa Yenipazar: Dünyada 250 Milyon Yetim Çocuk Var
İHH İnsani Yardım Derneği Şubesi Başkan Vekili Mustafa Yenipazar, dünyada yaklaşık 250 milyon yetim çocuğun bulunduğunu söyledi.
Yetim çocukların çoğunluğunun İslam ülkelerinde olduğunu dile getiren Yenipazar, "İnsanın bu dünya yolculuğunda var oluşun sırını kavrama ve beşeriyetten insaniyete geçiş için gerekli adımları atma gibi asli bir görevi bulunmaktadır. Hepimizin malumu olan bu görevi hakkı ile yerine getirenler hem bu dünyalarını hem de gelecek dünyalarını mamur ederler.
Hayat kitabımızda, her şeyin Maliki olan Rabbimiz, bize, bu görevi nasıl yerine getireceğimizi tüm detayları ile anlatmış. Peygamber efendimiz bunun nasıl yaşanacağını, yaşayarak, bize izah etmiştir.Daha ilk gelen ayetlerde, yetime sahip çıkmanın, yoksulu doyurmanın önemini Rabbimiz vurgulamış, Bakara, Nisa, Enam, Enfal, İsra gibi birçok surede yeniden yeniden bu konu üzerinde durmuş ve kullarına bunu hatırlatmıştır.Öyleyse bize Rabbimizin emaneti olan yetimlerimiz bizim için çok büyük bir önem arz etmektedir. Bizim kamil insan olma yolundaki mücadelemizde yetim kardeşlerimiz bizler için tutunacak dallar hükmündedirler. Şeytanın hileleri karşı daha dik durabilmemiz ve ayaklarımız kaymadan yolumuza devam edebilmemiz için onlara yakın durmamız, onların yakınında durmamız ve onları yakınlarımız olarak bellemiz olmazsa olmaz bir gereklilik hükmündedir.Onların bize olan ihtiyacından fazla belki de bizim onlara ihtiyacımız bulunmaktadır. Yaradan onların varlığı ve içimizde bulunuşuna bizler için büyük sırla yüklemiştir.Bizler yetime sahip olan toplumların dünya ya hükmettiğini biliriz. Yetimi güldürenlerin kendi yüzlerinden de gülmenin hiç eksik olmadığını biliriz. Yetim güldüğünde dünya güler yetim ağladığında dünyada huzur kaçar. Bunun bilincinde ve fevkindeyiz.Bu gün dünyada Birleşmiş milletlerin belirlediği rakamlara göre 250 milyon civarında yetim bulunmaktadır. Bu yetilerin büyük bir çoğunluğu İslam dünyasındadır. Doğal afetler ve savaşlar sonucunda yetim kalan çocuklarımız kendilerine sahip çıkılmasını beklemektedir. Bizim sahip çıkmadığımız yetimlere başkaları sahip çıkmaktadır. Onları, ya insanlık dışı anlayışlara mahkum etmekte yada kendi çıkarlarına alt etmek için yetiştirmektedirler.Şunun farkında olalım ki Hristiyan dünyası bizden çok daha fazla yetime sahip çıkar durumdadır. Yetime sahip olmalarından dolayı dünyaya da hükmeder durumdadırlar.Biz İHH olarak bugün tüm dünyada 60 bin 341 yetime sahip çıkabilmekteyiz. Elbette bu sayı her geçen gün artmaktadır.Sahip çıktığımız yetimlerin ülke sıralamasında 1. sırayı Filistin 2. sırayı Türkiye almaktadır. Filistin de 15 bin civarında Türkiye de 8 bin civarında yetime sahip çıkmaya çalışmaktayız" ifadelerini kullandı. (EFE)
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başkan Mustafa Yenipazar: Dünyada 250 Milyon Yetim Çocuk Var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN