Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bakan Zeybekci: "Asgari Ücret Vaadi Devleti İlgilendiren Bir Konu Değil"

Giriş Tarihi: 18.5.2015 16:08 Güncelleme Tarihi: 18.5.2015 16:20
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, asgari ücretin Türkiye’de bin 500, 3 bin veya 5 bin lira olması vaadinin devleti ilgilendiren bir konu olmadığını belirterek, asgari ücret ne kadar artarsa, vergi ve SSK gelirleriyle hazineye denge anlamında pozitif katkısı olacağını ifade etti.
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, AK Parti İl Başkanılğı’nın Sevgi Yolu üzerindeki seçim bürosunda vatandaşlara hitap etti. Zeybekci, "Türkiye’de asgari ücretin bin 500, 3 bin veya 5 bin lira olmasını vaat ediyorlar. Bu devleti ilgilendiren bir konu değildir. Asgari ücret ne kadar artarsa, vergi ve SSK gelirleriyle hazineye denge anlamında pozitif katkısı olur. Bundan Maliye Bakanlığı memnun olur. Bunun tarafı hükümet değildir. Hükümete talip olanlar ve bu vaadi söyleyenler, Türkiye’de Asgari Ücret Tespit Komisyonu olduğunu herhalde hiç bilmiyorlar. Bu kadar konunun uzağındalar, hayal dünyasında yaşıyorlar. Türkiye OECD üyesi ülkelerin içinde, yaklaşık 40 ülkede milli gelirine oranla en yüksek asgari ücret Türkiye’dedir. Bunu iddialı bir şekilde söylüyorum. Bu herkesin hoşuna gider, ben de asgari ücretle çalışıyor olsaydım hoşuma giderdi ama bunun tarafı işçi ve işveren sendikalardır" dedi.
Bakan Zeybekci daha sonra TBMM KİT Komisyonu Başkanı Hasan Fehmi Kinay, Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, AK Parti İl Başkanı Ali Çetinbaş, AK Parti Kütahya milletvekili adayları Şükrü Nazlı, Vural Kavuncu, İshak Gazel ve Ahmet Tan ile birlikte halkı selamlayarak, 7 Haziran seçimleri için destek istedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakan Zeybekci: "Asgari Ücret Vaadi Devleti İlgilendiren Bir Konu Değil"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN