’da Asırlık ’Küpecik’ Geleneği

Giriş Tarihi: 22.6.2015 11:48 Güncelleme Tarihi: 22.6.2015 14:05
Kütahya’da Asırlık ’Küpecik’ Geleneği
’da ’küpecik’ geleneğinin 200 yılı aşkın süredir devam ettirildiği bildirildi. Çocuklar tarafından yapılan küpecik, küçük yaştan itibaren çocukların birlik, beraberlik ve paylaşma duygularını arttırdığı belirtildi.
Araştırmacı Yazar Mustafa Kalyon, küpecik geleneğinin ne zaman başladığının kesin bir tarihinin olmadığını söyledi. Kalyon, “Küpecik aşağı yukarı 100 seneyi aşkın bir zamandır bizim burada adet olan bir şeydir. Ramazan geldiği zaman iftardan sonra yemek yenir, daha çok beyler teravih için camiye gittikleri zaman mahallenin çocukları toplanırlar, teker teker evleri dolaşarak küpecik söylerler. Bu küpecik şeysi çok eski bir şeyimiz. Tahmin ediyorum 200 seneden evveldir. Belki daha eskidir” dedi.
Çocukluğunda kendisi de küpecik yapan 75 yaşındaki Nevnak Nine, o günleri hasretle yad ediyor. Nevrak Nine, “Bizim çocukluğumuzda bizde küpecik yapardık.Şimdi deçocuklar geliyorlar Ramazanlarda küpeciğe her akşam gelirler. Devam etsin Ramazan olduğu şenlikli olduğu belli oluyor. Eski Ramazanlar çok güzeldi” diye konuştu.
Kütahya’da büyümüş olanlarda küpecik geleneğinin devam ettirilmesini istiyor. Feride Göbekçi, “Çok eski zamanlardan beri yapılan bir şeydir küpecik. Tabi çocukluğumuzda bizde yaptık. Çok eğlenceli olur aynı zamanda. Komşuları mahalleyi kapıdan kapıya koşarak arkadaşlarla birbirini iterek şarkılar söyleyerek, kapılar açıldığında acaba bize ne sunulacağını merak ederek o kapıları çalmak güzel bir şeydir. Tabi onun şarkısını ezberlemekte uzun yıllar boyu hatırlamakta güzel. Onlarda bize ablalarımızdan ağabeylerimizden ninelerimizden kalmış olan bir şey. Kütahya’da çok eskiden beri devam eden bir şey. Ve hala çocuklarımızda bunu sürdürüyorlar. Bizde evlerimizde artık Ramazan geldiğinde bir hafta geçtikten sonra küpecikler gelmeye başlar diye bekliyoruz. Ve iftardan bir saat iki saat sonra kapılar çalınmaya başlandığında artık o çocukların geldiğini bilirsiniz ve elinizde ne verecekseniz o ikramlarla birlikte açarsınız kapıyı. Bu çok güzel bir şey" şeklinde
konuştu.
KÜPECİK NASIL YAPILIR?
"7 ile 15 yaş arasındaki çocuklar önce toplanarak aralarında paranın kimde toplanıp nerelere gideceklerini belirleyen bir başkan seçerler. Başkanını seçen çocuklar evleri dolaşmaya başlar. Ev sahibinin küpecik yapan çocuklara kapıyı açmamasını önlemek için çocuklar bayan sesi taklidi yapıyor. Ardından anonim olan küpecik manisi söylenmeye başlıyor. Ardından harçlıklarını alan çocuklar koşarak başka bir eve doğru koşarak giderler.Ev sahipleri evlerinde bulunan çocukların sevecekleri şeyleri ikram eder. Kimileri bahşiş verirken kimileri ise şeker, çikolata ve bisküvi ikram eder. Gece sonunda çocuklar bir araya gelip topladıkları paraları ne yapacaklarına karar verirler. Yiyecekleri paylaşan çocuklar toplanan para ile cips, kola gibi şeyler alarak beraber yerler." (EFE)
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kütahya’da Asırlık ’Küpecik’ Geleneği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN