Hisarcık’ta Vişne Alımları 4 Yıl Önceki Fiyatların Altında Başladı

Giriş Tarihi: 6.7.2015 13:48 Güncelleme Tarihi: 6.7.2015 13:54
Hisarcık’ta Vişne Alımları 4 Yıl Önceki Fiyatların Altında Başladı
’nın Hisarcık ilçesinde hasat dönemi ile birlikte tüccarların vişnenin kilosunu 4 yıl önceki fiyatların altında olan 1,40 TL’den almaya başlaması vişne üreticilerini memnun etmedi.
Geçen yıl 1.20 TL’den kapanan vişne piyasasının vişne alım sezonunun açılmasıyla 1,40 TL. olarak açıklanması vişne üreticilerini fiyat artışı beklentisine soktu.
1,40 TL. olan vişne alım fiyatının vişnenin gerçek değeri olmadığını söyleyen vişne üreticilerinden Hüseyin Pehlivan,”2011 ve 2013 yıllarında vişnenin kilosunu 1.50 TL’den sattık. 4 yılda maliyetler sürekli artarken, şu anki vişne fiyatları 4 yıl önceki fiyatların altında. Zaten vişnelerimiz bahar ayındaki aşırı soğuklardan zarar gördü. Ramazan dolayısıyla vişne toplayacak kimse de bulamıyoruz. Tüccarın verdiği fiyat çalıştıracağımız işçinin yevmiyesini karşılamaz.” diye konuştu.
İlçede 20 yıldan beri vişne alımı yapan Mehmet Köse, her yıl vişne fiyatlarının değişkenlik gösterdiğine dikkat çekerek, “Vişne piyasası geçen yıl 1.20 liradan kapandı. Fiyatlar bir çıkıp bir düşüyor. Fiyat iniş çıkışları alım sezonunda da olabiliyor. Bu yıl aşırı soğuk vişnede ürün kaybına neden oldu. Haliyle vişne rekoltesinde düşüş yaşanacaktır. Fiyatlar daha da yükselir mi bilemiyorum” dedi.(MA-EFE)
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hisarcık’ta Vişne Alımları 4 Yıl Önceki Fiyatların Altında Başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN