Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çinde Müslümanlara Uygulanan Şiddet Simav’da Protesto Edildi

Giriş Tarihi: 7.7.2015 14:38 Güncelleme Tarihi: 8.7.2015 09:50
Çinde Müslümanlara Uygulanan Şiddet Simav’da Protesto Edildi
Çin’in Uygur Özerk Bölgesinde yaşayan Müslümanlara yönelik uyguladığı insanlık dışı uygulamalar ’nın Simav ilçesinde protesto edildi.
Simav’da faaliyet gösteren Memur-Sen’e bağlı sendika üyeleri, Ali Haydar Nakipoğlu Parkında toplanarak ellerinde taşıdıkları döviz ve pankartların yanı sıra çeşitli sloganlar atarak yapılan uygulamaları kınadı.
Grup adına açıklama yapan Eğitim-Bir-Sen Simav Temsilcisi Halil Aktay, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde Müslümanlara yapılan saldırıları şiddetle kınadıklarını söyledi.
Doğu Türkistan’da sadece oruç tuttukları için Müslümanların şehit edildiğini ifade eden Aktay şunları söyledi: "Hayatın katliam ve asimilasyon altına alındığı Doğu Türkistan’da Müslümanlara yönelik baskılar her yıl artarak sürmektedir. Çin, 1949 yılından beri sürdürdüğü baskıcı tutumunu kıyımlarla devam ettirmektedir. Şimdiye kadar yaklaşık 35 milyon insanın öldürüldüğü, binlerce insanın sebepsiz yere tutuklanıp ağır işkencelere tabi tutulduğu, kiminin evine dönemeyip zindanlarda çürüyüp gittiği, evine dönenlerin ya sakat ya hayata tutunamayacak derecede ruhsal travma geçirdiği Doğu Türkistan’da, bu yıl da özellikle Kur’an okudukları, namaz kıldıkları ve oruç tuttukları için kardeşlerimize eza ve cefada sınır tanınmıyor. Ülke olarak Doğu Türkistan’a karşı tarihi sorumluluklarımız bulunmaktadır. Bu nedenle, Çin’de Müslümanlara uygulanan zulüm ve vahşeti durdurma görevi ilk önce Türkiye’nindir. Türkiye, ata yurduna sahip çıkmalı ve bu konuda daha çok rol üstlenmelidir." Grup, yapılan duanın ardından dağıldı. (MY-EFE)
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çinde Müslümanlara Uygulanan Şiddet Simav’da Protesto Edildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN