Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hatice Özgevrek: Geleneklerimize Sahip Çıkalım

Giriş Tarihi: 7.7.2015 10:48 Güncelleme Tarihi: 7.7.2015 13:15
Hatice Özgevrek: Geleneklerimize Sahip Çıkalım
AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Hatice Özgevrek, kentte yıllardır devam eden ramazan ayı geleneği küpeğin hala sürdürülüyor olmasının sevindirici bir durum olduğunu kaydetti.
Özgevrek, yönetim kurulu üyeleri ile birlikte iftar programları sonrası ev ziyaretleri yaptıklarını dile getirdi.
Hatice Özgevrek, "Kadın Kolları Yönetim Kurulu olarak Belediyemizin düzenlediği mahalle iftar programlarıyla,kurumların verdikleri iftar programlarıyla ve ev ziyaretlerimizle Ramazan akşamlarımızı anlamına uygun bir şekilde dolu dolu yaşamaya gayret ediyoruz.Paşam Sultan Mahallesi’nde mahalle sakinlerimizle birlikte olarak Ramazan ayının mana ve değerini yaşamaya çalıştık. Yaşlı teyzelerimizin sohbetlerini, eski ramazanları dinledik. Onların hayır dualarını alarak istek ve taleplerini konusunda istişarelerde bulunduk. Çocuklarımızın Ramazan ayı eğlencesi olan küpecik tekerlemesini dinledik ve gönüllerini oksadık. Aynı mahallede bulunan Suriyeli misafirlerimizle hediyeleşerek gözlerindeki mutluluğa ortak olduk.Yerel televizyon kanalı için günün anlam ve önemine dair basın açıklamasında bulunduk.Tam anlamıyla Ramazan ayını anlamaya yaşamaya ve yaşatmaya çalıştık.Nerede eski Ramazanlar demeyelim, yaşayalım yaşatalım ve vesile olalım.Ramazan ayında gündüz oruç ve mukabelelerimiz ile, gecesinde ise teravih namazlarımızla 11 ayın sultanını taçlandıralım inşallah. Rabbim Ramazan ayının bereketini üzerimize, birlik ve beraberliğimizi sonsuz, her günümüzü Ramazan ayı gibi geçirmemizi nasip etsin" ifadelerini kullandı.
KÜPECİK NEDİR, NASIL YAPILIR?
"7 ile 15 yaş arasındaki çocuklar önce toplanarak aralarında paranın kimde toplanıp nerelere gideceklerini belirleyen bir başkan seçerler. Başkanını seçen çocuklar evleri dolaşmaya başlar. Ev sahibinin küpecik yapan çocuklara kapıyı açmamasını önlemek için çocuklar bayan sesi taklidi yapıyor. Ardından anonim olan küpecik manisi söylenmeye başlıyor. Ardından harçlıklarını alan çocuklar koşarak başka bir eve doğru koşarak giderler.Ev sahipleri evlerinde bulunan çocukların sevecekleri şeyleri ikram eder. Kimileri bahşiş verirken kimileri ise şeker, çikolata ve bisküvi ikram eder. Gece sonunda çocuklar bir araya gelip topladıkları paraları ne yapacaklarına karar verirler. Yiyecekleri paylaşan çocuklar toplanan para ile cips, kola gibi şeyler alarak beraber yerler. (EFE)
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hatice Özgevrek: Geleneklerimize Sahip Çıkalım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN